• انتشار: ۱۱ سنبله ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۲:۰۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 2186
پرینت

معاون اول سنا می گوید دولت برای مبارزه با فساد باید از ارگ شروع کند

محمد علم ایزد یار معاون اول سنا می گوید اگر دولت می خواهد تا مردم به پروسه مبارزه با فساد باور کنند و اعتماد آنان را بدست آورند، باید از ارگ و دفتر رئیس اجرایی کشور مبارزه با فساد را آغاز کند.

به باور وی شعارهای مبارزه با فساد بیش از ۱۳ سال است که شنیده می شود اما تاکنون اقدام جدی در این خصوص از سوی دولت صورت نگرفته است، و مردم همیشه از فساد گسترده در درون دستگاه های دولتی شکایت دارند.

این در حالیست که روز گذشته محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در کنفرانس مبارزه با فساد در بین علمای کشور، فساد را لکه ای ننگ برای کشور عنوان کرد و از همه علمای دین خواست تا با دولت در این زمینه همکار باشند و دولت را حمایت کنند.

آقای ایزد یار گفت اگر دولت واقعا می خواهد اعتماد مردم را بدست آورد، باید مبارزه با فساد را از همان ارگ ریاست جمهوری شروع کند و سپس به دیگر دستگاه های دولتی ادامه دهد.

به باور آقای ایزد یار، دولت توانایی مبارزه و ریشه کن کردن فساد را دارد. اما در حال حاضر مردم به این تصمیم دولت اعتمادی ندارند. اما اگر دولت اقدامی جدی در این خصوص انجام دهد و بصورت علنی و گسترده علیه فساد مبارزه کند، احتمال می رود نگرش های منفی عوض شوند.

این در حالیست که بسیاری ها معتقدند که افراد با نفوذ در بدنه دولت فساد را حمایت می کنند و از دولت داری شفاف بیم دارند.

گفتنی است که افغانستان پس از کره شمالی و سومالی، در صدر جدول کشورهایی با فساد اداری بالا می باشد.

لازم به ذکر است که از سویی دیگر، برخی سیاستمداران و سران نظامی کشور نگران این امر هستند که وجود فساد گسترده در کشور مردم را به سمت حمایت از طالبان سوق دهد. به باور آنان، فساد بیشتر از حضور طالبان برای کشور تهدید محسوب می شود.

گفتنی است از ۱۳ سال پیش تاکنون، موضوعاتی دیگر چون رکود اقتصادی کشور، مسایل امنیتی و مذاکرات صلح با طالبان، تمام توجه دولت را به خود معطوف کرده است و دولت نتوانسته است تمرکز خود را برای مبارزه با فساد جدی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.