اجتماعی

معاهده آب ایران و افغانستان اجرا می شود

دو روز پس از گلایه وزارت خارجه ایران مبنی بر عدم دریافت حقابه ایران از رودخانه هلمند در سال گذشته، وزارت انرژی و آب امارت اسلامی اعلام کرد ایران بر اساس معاهده ای که در سال ۱۹۷۳ بین دو کشور امضا شد، حقابه خود را دریافت می کند.

براساس این معاهده، افغانستان می بایست بیست و شش متر مکعب آب در ثانیه یا هشت صد و پنجاه میلیون متر مکعب آب در سال به عنوان حقابه به ایران بدهد.

معاهده آب ایران و افغانستان در زمان موسی شفیق، نخشت وزیر وقت افغانستان، و عباس هویدا، نخست وزیر وقت ایران، به امضا رسید.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت سال گذشته ایران تنها پنج درصد از حقابه خود از رودخانه هلمند را دریافت کرد.

وی افزود:«در سال آبی گذشته کمتر از پنج درصد از حقابه ایران از رودخانه هلمند که در معاهده ۱۹۷۳ میلادی امضا شده به ایران رسید و تاکنون حقابه دیگری به ایران داده نشده است.»

مقامات وزارت انرژی و آب امارت  اسلامی اما می گویند به تامین حقابه ایران از رودخانه هلمند بر اساس معاهده آب بین دو کشور متعهد هستند.

به گفته آنان در سال گذشته به دلیل خشکسالی در افغانستان ممکن است آب کافی به سوی ایران جریان نیافته باشد.

اختر محمد نصرت، سخنگوی وزارت آب و انرژی، گفت یک هیات برای ارزیابی موضوع آب به ولایت نیمروز رفته است. امارت اسلامی حقابه ایران را بر اساس معاهده زمان موسی شفیق تامین می کند اما در سال گذشته به دلیل خشکسالی در افغانستان آب کافی به سوی ایران جریان نیافته است.

از سویی هم نجیب آقا فهیم، تحلیل گر روابط بین الملل، به طلوع گفت هر ساله آب بیشتری نسبت به آنچه در معاهده ذکر شده به سوی ایران جریان یافته است.

وی گفت درچهل سال گذشته و از زمان امضای معاهده آب بین ایران و افغانستان، ایران چندین برابر مقداری که در معاهده ذکر شده از رودخانه هلمند آب گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا