• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۲۲:۰۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 55230
پرینت
نهادهای اجتماعی معلولین:

معاش بیش از ۴۷ هزار معلول طی سال های گذشته پرداخت نشده است

ملک محمد ملکزاده، رییس نهاد انسجام افراد دارای معلولیت، روز شنبه، ۲۲ حوت در یک نشست خبری در کابل گفت بیش از ۴۷ هزار معلول از ۱۳۹۴ به این سو، معاش و امتیاز خود را دریافت نکرده است.

مسئولان نهادهای اجتماعی افراد دارای معلولیت می‌گویند حقوق و امتیازات بیش از ۴۷ هزار فرد معلول طی سال‌های گذشته پرداخت نشده است.
ملک محمد ملکزاده، رییس نهاد انسجام افراد دارای معلولیت، روز شنبه، ۲۲ حوت در یک نشست خبری در کابل گفت بیش از ۴۷ هزار معلول از ۱۳۹۴ به این سو، معاش و امتیاز خود را دریافت نکرده است.
آقای ملکزاده افزود، نابرابری و نابسامانی‌های زیادی در برابر افراد دارای معلولیت و جود دارد و آنان سه ماه است که در مقابل دروازه ورودی شورای ملی چادر تحصن و اعتراض برپا کرده؛ اما هیچ ارگان دولتی صدای عدالت‌خواهی آنان را تاکنون نشنیده است.
او علاوه کرد بر بنیاد قانون باید ۳ درصد افراد دارای معلولیت از طریق کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی در ادارات دولتی استخدام شود که دولت در عملی کردن این مفاد قانون نیز ناکام بوده است‌.
پیش از کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته بود که حدود ۱۳ درصد از جمعیت کشور را معلولان تشکیل می‌دهند که جمعیتی بالغ بر ۳٫۵ میلیون تن می‌شود. این افراد به دلیل نبود زیربناها، به امکانات تحصیلی و آموزشی نیز دسترسی خوبی ندارند.
قاضی راشد مبارز، یکی از این معلولان در این نشست خبری از نبود مشارکت سیاسی افراد دارای معلولیت انتقاد کرد و گفت شماری اشخاص دارای معلولیت از ظرفیت‌های خوبی برخوردار هستند؛ اما در ادارات دولتی، سطوح تصمیم‌گیری و پروسه صلح به دلیل تبعیض اعمال شده از سوی حکومت حضور و مشارکت ندارند.
او گفت؛ زمانی که جامعه دارای معلولیت در برابر دولت صدای عدالت‌خواهی بلند می‌کند، حکومت حرکت عدالت‌خواهی آنان را آشوب‌گری می‌نامد که این امر خلاف دستورهای اخلاقی و قانونی است.
در اخیر نهادهای اجتماعی افراد داری معلولیت از حکومت خواست که باید ماموران وزارت شهدا و معلولین همانند وزارت امور زنان ۵۰ درصد افراد دارای معلولیت و ۵۰ درصد از خانواده شهدا استخدام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.