اقتصادبرگزیده هاِتیتر یک

معادن ولایت غور به کشورهای ایران و پاکستان قاچاق می شود

یک منبع آگاه در ولایت غور که نخواست نامی از وی برده شود به خبرنگار رها امروز (شنبه ۱ عقرب) گفت که قاچاقبران از مناطق «شهرک»، «الله ‌یار» و «پولک» این ولایت معادن نمک را قاچاق می کنند و به ولایت های هرات و کابل ارسال کرده و از آنجا به کشورهای ایران و پاکستان منتقل می شود.

این منبع می گوید سنگ های قیمتی زیادی در ولایت غور وجود دارد که از سال های دور تاکنون قاچاقبران مصروف قاچاق این سنگ ها جهت فروش به دیگر کشورهای همسایه می باشند.

به گفته منبع، قاچاق معادن و سنگ های قیمتی از حکومت های قبل تاکنون در ولایت غور از سوی قاچاقبران جریان دارد و هیچ مقامی دولتی توجهی جهت جلوگیری و بازداشت قاچاقبران در این مورد نداشته اند.

معروف سعیدی، فعال جامعه مدنی در غور به خبرگزاری رها می گوید: «زورمندان محلی در ولسوالی های دولتیار، تولک، شهرک و برخی مناطق شهر فیروزکوه در مرکز ولایت غور دست به کنده کاری می زنند و آثار باستانی را قاچاق می کنند.»

وی نامی از زورمندان منطقه نبرد ولی می گوید گزارش هایی وجود دارد که در کند و کاو های این افراد اقلامی چون (مُوره ها و کوزه های تاریخی) به دست آمده که از سوی این زورمندان به کشورهای همسایه قاچاق شده است.

آقای سعیدی علاوه می کند در برخی از مناطق ولسوالی تولک ولایت غور معادن زغال سنگ وجود دارد که مردم در فصل زمستان آن را استخراج کرده و برای خود استفاده می کنند.

مقام های طالبان در ولایت غور در این مورد حاضر به صحبت نشدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا