- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

مصالحه سیاسی تنها راه واقع‌گرایانه حل معضل افغانستان است

به گزارش رها، شاه محمود حسین قریشی وزیر امور خارجه پاکستان با وانگ یی وزیر خارجه جمهوری خلق چین روز سه شنبه ۴ جدی راجع به «تغییرات جدید» در وضعیت افغانستان گفتگو کردند.

چین، متحد نزدیک پاکستان، در حال تعمیق بخشیدن به مناسبات اقتصادی و سیاسی خود با کابل است و از نفوذ خود استفاده می‌کند تا دو کشور همسایه افغانستان و پاکستان را که مناسبات پرتنش دارند، نزدیک‌تر سازد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین و عضو شورای دولتی این کشور روز سه شنبه با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در پکن دیدار کرد. وزارت خارجه چین گفته است که هر دو مقام «گفتگوی عمیقی در مورد تغییرات در وضعیت افغانستان داشتند و به اجماع گسترده رسیدند.»

در اعلامیه وزارت خارجه چین آمده است: «هر دو جانب معتقدند که ابزار نظامی مساله افغانستان را حل نمی‌تواند و پیشبرد مصالحه سیاسی تنها راه واقع‌گرایانه [برای ختم این معضل] است.»

وزارت خارجه چین در این اعلامیه خبری افزوده است: «دو جانب از تلاش‌های متعددی که توسط همه صورت گرفته است استقبال کردند و آماده اند که ارتباطات نزدیک و هماهنگی استراتژیک را حفظ کنند.»

هوا چون ینگ، سخنگوی وزیر خارجه چین در کنفرانس خبری روزانه‌اش محتوای این اعلامیه را تکرار کرد و راجع به این سوال که آیا این دیدار ارتباطی با طرح خروج نیروهای امریکایی دارد، پاسخ نگفت.

وانگ یی در اوایل ماه جاری در سفر به کابل وعده داد که کمک می‌کند تا افغانستان و پاکستان از بدگمانی‌های طولانی مدت در مناسبات شان عبور کرده و روابط نزدیک‌تری ایجاد کنند.

وزیر خارجه پاکستان روز گذشته در سفر به کابل با رئیس جمهور و صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشورمان راجع به مسأله مذاکرات صلح گفتگو کرد.

چین مدت‌هاست که از تأثیرات بی‌ثباتی افغانستان بر منطقه غربی شین جیانگ نگران است.