• انتشار: 21 ژوئن 2020
  • ساعت: 09:11
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45070
پرینت
تشدید اختلاف هند و چین و نگرانی افغانستان

مشکل هند و چین باید از راه تفاهم حل شود

وزارت خارجه افغانستان افزوده است: «دولت افغانستان آرزو می‌کند دو کشور قدرتمند منطقه و جهان مشکل موجود را از راه تفاهم و حسن هم‌جواری حل‌وفصل نمایند.»

وزارت خارجه‌ی افغانستان از بروز تنش‌های اخیر بین کشورهای هند و چین ابراز نگرانی کرده و گفته است که به‌عنوان یکی از قربانیان اصلی جنگ که خسارت‌های جانی و مالی هنگفتی را متحمل شده، عواقب این تنش‌ها را به نفع صلح و ثبات منطقه و جهان نمی‌داند.

این وزارت روز (شنبه، ۳۱ جوزا) در اعلامیه‌ای، به‌خاطر خسارات جانی و مالی ناشی از تنش‌های اخیر بین هند و چین، با مردم هردو کشور ابراز همدردی کرده است.

وزارت خارجه افزوده است: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز همدردی به‌خاطر خسارات جانی و مالی ناشی از این حوادث، آرزو می‌کند که دو کشور قدرتمند منطقه و جهان مشکل موجود را از راه تفاهم و حسن هم‌جواری حل‌وفصل نمایند.»

نیروهای مرزی هند و چین چند روز پیش در منطقه‌ی مرزی مورد مناقشه هیمالیا با هم درگیر شدند. وزارت خارجه‌ی چین، نیروهای هند را متهم کرده است که با عبور از مرز وارد خاک چین شده و پس از حمله باعث وقوع «درگیری‌های فیزیکی شدیدی» شدند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند گفته است: «تمام کشور از اقدامات چین صدمه دیده و خشمگین است. هند خواستار صلح و دوستی است، اما حمایت از تمامیت ارضی برای هند در درجه نخست اهمیت قرار دارد.»

گزارش شده است که در درگیری میان دو طرف دست‌کم ۲۰ نیروی مرزی هندی کشته و بیش از ۷۰ نیروی این کشور زخمی شده‌اند. در مورد تلفات نیروهای مرزی چین گزارش نشده است.

چین و هند ۳۴۴۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و در مناطقی دچار اختلافات ارضی هستند. ارتش‌های دو کشور که از بزرگ‌ترین نیروهای نظامی جهان هستند تا کنون بارها در این مناطق با هم رو در رو شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.