• انتشار: 15 دسامبر 2015
  • ساعت: 13:48
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5158
پرینت

“مشکلات سیاسی مانع توزیع شناسنامه های الکترونیکی شده است”

برخی از کارمندان برکنار شده اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی در پی برکناری از وظیفه؛ با ابراز نگرانی می گویند که مشکلات سیاسی مانع توزیع شناسنامه ها شده است.

 

آنان می گویند که بیکار شدن این تعداد جوان از کار، باعث افزایش بی اعتمادی ملت از دولت می شود و ممکن است که منجر به تشدید بحران های موجود گردد.

بیش از سه ماه پیش، اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی ۸۰۰ کارمند-۴۰۰ مرد و ۴۰۰ زن- این اداره را به دلیل نداشتن بودجه سبک دوش کرد.

ولی خان کارند، کارمند برکنار شده اداره توزیع شناسنامه الکترونیکی امروز در یک نشست خبری می گوید که برای توزیع شناسنامه الکترونیکی هیچ مشکلی وجود ندارد، بلکه تنها مشکل سیاسی است که مانع توزیع می شود.

او ذکر شدن یا نشدن قومیت را علت اصلی آغاز نشدن توزیع شناسنامه های الکترونیکی می داند.

اسدالله عزیزی، دیگر کارمند برکنار شده نیز گفت: بیکار شدن این تعداد کارمند به دلیل نداشتن بودجه یا دیگر مشکل، باعث بروز ناامنی، بیکاری و مهاجرت می شود.

قانون شناسنامه‌های الکترونیکی اوایل سال گذشته میلادی پس از جنجال‌های زیاد در مجلس نمایندگان تصویب شد. اما بعد از تصویب این قانون؛ روند توزیع به دلیل مشکلات سیاسی آغاز نشد.

کشورها و نهادهای تمویل کننده نیز به دلیل سهل انگاری و توزیع نشدن شناسنامه ها، روند تمویل این پروژه را متوقف کردند.

اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا “یو اس آی دی” و اتحادیه اروپا از منابع تمویل کمک کننده پروژه توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی هستند.

کارمندان برکنار شده اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی می گویند که برکنار کردن این تعداد کارمند خسارات هنگفتی را به دولت وارد خواهد  کرد.

اسدالله عزیزی می گوید که طی دو سال گذشته هزینه های زیادی برای آموزش کارمندان اداره توزیع شناسنامه صورت گرفته است که با برکناری این افراد به شغل های دیگر یا مهاجرت دست می زنند.

او گفت که کارمندان اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی در این مدت اطلاعات ۵۰۰ هزار شهروند کابل را جمع آوری کرده است و از دولت می خواهد تا حل مشکل سیاسی و روند توزیع این افراد را بایومتریک کنند.

کارمندان برکنار شده این اداره طی قطعنامه از سران حکومت وحدت ملی خواستند که با حل مشکل سیاسی توزیع شناسنامه های الکترونیکی؛ به کارمندانی که وظیفه شان را دست می دهند و مردمی که می خواهند شناسنامه معیاری داشته باشند، پاسخ قناعت کننده ای بدهد.

شروع شدن مرحله سوم روند توزیع تا حل این مشکل از دیگر خواسته کارمندان برکنار شده اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی است.

آنان می گویند مقام های حکومت وحدت ملی با گرفتن تصمیم درست می توانند چالش ها را به فرصت تبدیل کند و مردم را از سندی معتبر بهرمند سازد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.