• انتشار: 9 آوریل 2020
  • ساعت: 19:35
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 43414
پرینت
نیکلاس کی:

مشکلات سیاسی در افغانستان باید هرچه سریع تر حل شده مردم در مبارزه با کرونا متحد شوند

نیکلاس کی می‌افزاید، طالبان باید به تعهدات خود عمل کنند تا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پیشرفت داشته باشد.

نیکلاس کی، نمایندۀ غیرنظامی ناتو برای افغانستان تنش میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله را مشکلی جدی می‌داند و از این دو می‌خواهد تا برای رسیدن به توافق از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

آقای کی در گفت‌وگویی ویژه با سلام‌وطندار، از حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، یونس قانونی معاون پیشین رئیس جمهور و عبدالرب‌الرسول سیاف می‌خواهد تا به تلاش‌های‌شان برای حل وضعیت کنونی ادامه دهند و محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله نیز به تلاش‌های میانجی‌گران پاسخ مثبت دهند.

آقای کی در این گفت‌وگو بر ادامۀ همکاری ناتو با نیروهای امنیتی افغانستان اطمینان می‌دهد و می‌گوید، این سازمان به کمک با نیروهای امنیتی افغانستان و روند صلح این کشور متعهد است. او تأکید می‌کند که طالبان در میدان نبرد پیروز نمی‌شوند و تنها راه رسیدن به صلح، گفت‌وگو است.

نمایندۀ غیرنظامی ناتو می‌گوید، به خاطر حسن‌نیت به گفت‌وگوهای صلح، شمار نیروهای این سازمان پس از کاهش ۴ هزاری، به مرز ۱۲ هزار تن می‌رسد. به گفتۀ آقای کی، تصمیم ناتو مشروط است و چنین تصمیم‌هایی بر بنیاد وضعیت و پیش‌روی گفت‌وگوهای صلح است.

نیکلاس کی می‌افزاید، طالبان باید به تعهدات خود عمل کنند تا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پیشرفت داشته باشد. کی می‌گوید، پس از صلح نیز ناتو به همکاری‌های خود به افغانستان ادامه خواهد داد. به گفتۀ او، سازمان ناتو در روند صلح افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و می‌خواهد پیشرفت‌های این روند را نظاره‌گر باشد.  

او با اشاره به شیوع اپیدمی کووید ۱۹ می‌گوید که ناتو، همکاران بین‌المللی و حامیان مالی از عملکرد حکومت افغانستان برای مبارزه با این پدیدۀ جهانی حمایت می‌کنند، «این اتحاد بین‌المللی در روزهای آینده برای همه مهم و حیاتی خواهد بود.» این سازمان از مردم افغانستان می‌خواهد به توصیه‌های پزشکی توجه کنند و «در خانه‌ماندن، رعایت فاصلۀ اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها با آب‌وصابون» را فراموش نکنند.

آقای نیکلاس کی می‌گوید، در حال حاضر، طالبان باید بر حملات و کشتار مردم و نیروهای امنیتی نقطۀ پایان بگذارند تا مردم افغانستان بتوانند با خیال راحت‌تری در برابر ویروس کرونا مقابله کنند.

او تذکر می‌دهد مردم افغانستان شیفتۀ صلح و پیشرفت‌اند و در حال حاضر بهترین فرصت برای تأمین صلح در افغانستان است.

در حال حاضر، شمار مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ در جهان از مرز یک میلیون گذشته و هر روز در حال افزایش است. شما مبتلایان به این بیماری در افغانستان به نزدیک ۴۵۰ تن می‌رسد.

نمایندۀ غیرنظامی ناتو در حالی خواستار آغاز گفت‌وگوهای صلح است و در این راستا نخستین کاروان طالبان عصر روز گذشته از زندان بگرام آزاد شدند و قرار است تا پایان امروز کاروان صد نفری دیگر این گروه نیز رها شوند.

دو روز پیش از این، طالبان هیأت فنی سه نفری خود که برای بررسی آزادی زندانیان به کابل فرستاده بودند را به دلیل تأخیر در آزادی زندانیان به دوحه فراخواندند. اما پیش از تحقق این تصمیم، محمداشرف غنی دستور آزادی زندانیان طالبان را صادر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.