• انتشار: ۵ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۵۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 58580
پرینت
دیدار رئیس جمهور غنی با هندوها و سیک های عودت کنندۀ افغان

مشکلات زمین، تحصیل و فعالیت اقتصادی سیک ها حل می شود

رئیس جمهور کشور به وزیر عدلیه هدایت داد مشترکاً با وزارت ارشاد، حج و اوقاف تمام محلات عامۀ هندوها و سیک ها را تشخیص نماید تا از غصب و فروش آن جلوگیری شود.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی قبل از ظهر روز گذشته در دیداری با هندوها و سیک های عودت کنندۀ افغان از کشور هند، خواست ها و پیشنهادات آنان را استماع نمود.

در این دیدار، ابتدا ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری در رابطه به کمک های مواد غذایی و البسه به ۴۰ خانوادۀ عودت کنندۀ هندوها و سیک های افغان و اقدامات و هماهنگی با ادارات و وزارت های مربوطه در راستای حل مشکل آنان، معلومات ارائه کرد.

سپس سندپال سینگ خالصه مشاور ارشد رئیس جمهور در امور هندوها و سیک ها، انارکلی هنریار عضو مشرانو جرگه و شماری از نمایندگان شورای سرتاسری هندوها و سیک های افغانستان از رئیس جمهور به خاطر کمک هایش به خانواده های عودت کنندۀ متذکره، تشکر نمودند و همچنان حمایت خویش را از جمهوریت، پروسۀ صلح و نیروهای امنیتی و دفاعی ابراز کردند.

آنان مشکلات شان را در زمینه های تعلیمی و تحصیلی، امتحان کانکور، امنیت، سرپناه، غصب و فروش جایدادهای شخصی و عام المنفعه هندوهای افغان، با رئیس جمهور شریک ساختند و پیشنهاد کردند که مرکز تحقیقاتی هندوها و سیک های افغان ایجاد و در تقویم کشور یک روز به نام فرهنگ آنان نامگذاری گردد.

رئیس جمهور غنی ضمن خوش آمدید به هندوها و سیک های عودت کنندۀ افغان گفت شما در تاریخ درخشان کشور، جای بلند دارید و آرزو دارم که یکبار دیگر باعث همدلی، رفاه و توسعۀ تجارت در کشور شوید. شما بخش جدا ناپذیر جامعه افغانی هستید.

رئیس جمهور به ادارۀ امور به خاطر قرارداد وسط مدت چشمۀ بابانانک و سرمایه گذاری روی بازسازی آن هدایت داد و گفت گوردواره سیک ها در شهر گردیز حفاظت و در چوکات پروژه های بازسازی شامل گردد.

رئیس جمهور کشور به وزیر عدلیه هدایت داد مشترکاً با وزارت ارشاد، حج و اوقاف تمام محلات عامۀ هندوها و سیک ها را تشخیص نماید تا از غصب و فروش آن جلوگیری شود.

رئیس جمهور به مسئولین وزارت معارف هدایت داد که مشکل مکاتب هموطنان اهل هنود و سیک در ولایات ننگرهار و کابل را در مدت دو هفته حل نموده و به زودترین فرصت آنها را بازگشایی نمایند و وزارت تحصیلات عالی مانند گذشته سنجش اوسط نمرات آنان را مدنظر بگیرد.

رئیس جمهور هدایت داد که در مرکز تحقیقاتی کوشانی در اکادمی علوم، یک بخشی تحت عنوان مرکز تحقیقاتی هندوها و سیک های افغان ایجاد شود و یک روز در تقویم کشور بنام روز فرهنگی هندوها و سیک های افغان درج گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.