اجتماعیبرگزیده هاِتیتر یک

مشکلات اقتصادی؛ ازدواج دختران زیر سن در غور در بدل سلاح و یا مواشی

برخی منابع مردمی که خواسته نامشان فاش نگردد به خبرنگار رها گفته اند فقر، بیکاری و مشکلات شدید اقتصادی در این ولایت سبب شده تا شماری از خانواده ها دخترهای زیر سن خود را به عقد مردان میانسال آن هم در بدل پول، سلاح و یا مواشی در بیاورند.

حتی برخی از آنان روایت های تکان دهنده تری دارند که می گویند برخی از خانواده ها دختران حتی یک ساله خود را در بدل پول و یا مواشی و سلاح فروخته اند.

این منابع می افزایند که برای مثال نرخ خرید و فروش و پیشکش یک دختر زیر سن معمولا از بین یکصد هزار افغانی الی ۲۵۰ هزار افغانی در این ولایت است.

براساس گفته های آنان، چنانچه خریدار پول نقد نداشته باشد در بدل آن سلاح و یا مواشی به خانواده دختر می دهد.

خبرنگار رها می گوید براساس یافته هایش این گونه رویدادها در ولسوالی های دور افتاده این ولایت بیشتر از مرکز اتفاق می افتد.

او همچنین می گوید که خرید و فروش و یا به عقد درآوردن دختران خردسال در بدل پول در این ولایت پیش از نیز صورت می گرفت، اما پس از سقوط دولت و متشنج شدن بیشتر اوضاع اقتصادی خانواده های بیشتری رو به این کار آورده اند.

حبیبه جمشیدی فعال حقوق زنان در غرب کشور می گوید که زنان نیمی از پیکر جامعه هستند و نباید با آنان رفتارهای غیر انسانی و اسلامی صورت گیرد.

او می گوید برخی از خانواده ها جایگاه دختران و زنان را نمی دانند و از آنها استفاده سوء می کنند.

بانو جمشیدی تاکید می کند یکی از علت هایی که دختران زیر سن به ازدواج در میایند عدم آگاهی درست از نقش و جایگاه زنان می باشد.

مقام های طالبان در ولایت غور در این باره حاضر به گفتگو نشدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا