• انتشار: 5 ژانویه 2016
  • ساعت: 16:15
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5810
پرینت

مشرانوجرگه نیز فرمان تقنینی “تشکیل و صلاحیت های کمیسیون های انتخاباتی” رد کرد

مشرانوجرگه/مجلس سنا نیز فرمان تقنینی رئیس جمهوری مبنی بر هفت ماده بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را با اکثریت آرا رد کرد.

بسته پیشنهادی رئیس جمهوری، ترتیب لیست رای دهندگان بر اساس تذکره تابعیت، کاهش تعداد اعضای کمیسیون های انتخاباتی، ترکیب کمیته گزینش کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی، تجدید نظر بر مرکزهای رای دهی، شیوه های رسیدگی به اعتراض و شکایت های انتخاباتی، بیشتر شدن ۲۵ درصدی سهم زنان در شورای ولسوالی و ولایتی و استخدام کارکنان موقت دولتی در مراکز انتخاباتی است.

مولوى محى الدین منصف رئیس کمیسیون تقنین مشرانوجرگه، در نشست عمومى امروز سه شنبه گفت که به اساس این تعدیل، تعداد اعضاى کمیسیون انتخابات از هفت به نه نفر و زمان کار اعضاى کمیسیون، از پنج به شش سال افزود شده و کمیته گزینش کمیشنران کمیسیون هاى انتخاباتى نیز حذف شده است.

وى گفت که به اساس تعدیل، صلاحیت گزینش کمیشنران کمیسیون هاى انتخاباتى را رئیس جمهوری دارد.

سرانجام، این فرمان به راى گیرى گذاشته شد که در نتیجه از ۵١ عضو حاضر، ٣٨ تن به این فرمان راى رد، ١٢ تن راى تایید دادند و یک تن دیگر راى سفید داد.

گفتنی است که این فرمان، از سوى مجلس نمایندگان نیز چندی پیش رد شده بود.

پاینده حکمت، عضو فیفا “بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان” می گوید که براساس قانون مجلس نمی تواند قانونی را رد یا تایید کند، عمل دو مجلس خلاف قانون است.

این عضو بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان اضافه کرد با عملکردهای شورای ملی، انتخابات به تاخیر میاُفتد و حمایت جامعه جهانی کمتر خواهد شد.

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، بعد از یک ماه رایزنی با مردم؛ سرانجام در هشتم سنبله نخستین بسته ده ماده اى پیشنهادی خود را برای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی، به حکومت سپرد. رئیس جمهوری از این جمله، هفت ماده را تایید و طى فرمانى غرض تایید به شوراى ملى فرستاد.

اعضاى ولسى جرگه گفته بودند که قانون انتخابات و قانون تشکیل و صلاحیت هاى کمیسیون هاى انتخاباتى وجود دارد و در صورتى که نیاز به تعدیل قانون باشد، باید از سوى کمیسیون مستقل انتخابات پیشنهاد شود و بنا این فرمان را رد کردند.

این در حالى است که بر اساس قانون، زمان کار کمیشنران کنونى کمیسیون انتخابات در سال ١٣٩٨ پایان مى یابد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *