• انتشار: 11 جولای 2020
  • ساعت: 16:02
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45658
پرینت

مشخصات ۳۱ پناهجوی افغان در کشتی غرق شده در وان ترکیه ثبت شده است

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت تا حالا سیزده جسد از پناهجویان افغان سوار بر کشتی غرق شده در وان ترکیه از آب بیرون آورده شده است.

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید در پی فراخوان این وزارت، خانواده‌های دستکم ۳۱ پناهجوی افغان که احتمالا در حادثه غرق شدن کشتی در وان ترکیه جان‌شان را از دست داده اند، مشخصات آنها را ثبت کرده اند.

درست دو هفته از وقوع حادثه غرق شدن یک کشتی با دستکم هشتاد سرنشین از جمله چند کودک و زن در وان ترکیه می‌گذرد.

وزارت خارجه افغانستان هیاتی را به شهر وان فرستاده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت تا حالا سیزده جسد از آب بیرون آورده شده است.

در پی این حادثه دو هفته پیش، وزارت خارجه در فراخوانی از مردم خواست تا اگر ارتباط با عزیزان‌شان را در این مسیر از دست داده اند، اطلاع بدهند.

گفته می‌شود این کشتی در عمق صد متری دریاچه وان در شرق ترکیه نشست کرده است. پلیس ترکیه بیرون آوردن اجساد، تثبیت هویت قربانیان و انتقال اجساد را روی دست گرفته است.

همه اینها پناهجویانی بودند که با عبور از مرز میان ایران و ترکیه، برای ادامه سفر و برای پنهان ماندن از چشم پلیس، می‌خواستند دریاچه وان را در تاریکی شب با کشتی پشت سر بگذارند.

هنوز مشخص نیست چند نفر از سرنشینان این کشتی شهروندان افغانستان بوده اند.

حبیب احمد خنجانی کاردار سفارت افغانستان در آنکارا به بی‌بی‌سی گفت این سفارت از دولت ترکیه خواسته تا از هر راه ممکن از جمله آزمایش دی‌ان‌ای برای شناسایی هویت قربانیان استفاده شود.

ترکیه ، مسیری عبور مهاجران غیرقانونی برای رسیدن به اروپا است، به‌ویژه شهروندان افغانستان، ایران، پاکستان و بنگلادش از مسیر ترکیه برای رسیدن به اروپا استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.