امنیت و جرایم

مشاور امنیت ملی امریکا: تهدید داعش در افغانستان را جدی می گیریم

 مشاور امنیت ملی دولت آمریکا گفت، کشورش تهدیدات مربوط به حمله بالقوه داعش در افغانستان را “شدیدا و مطلقا جدی” می‌گیرد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با بریانا کیلار، مجری شبکه سی.ان.ان گفت: این مساله چیزی است که متوقف ساختنش یا مختل کردنش برای ما اولویت فوق‌العاده‌ای داشته و ما تا زمانی که در عرصه میدانی حضور داریم هر آنچه بتوانیم برای جلوگیری از رخ دادنش انجام می‌دهیم. اما ما آن را شدیدا و مطلقا جدی تلقی می‌کنیم.

سالیوان در پاسخ به این سوال که تهدید وقوع یک حمله از سوی داعش چقدر واقعی است، گفت که این تهدید “واقعی، شدید، مداوم و چیزی است که ما با هر ابزار موجود در زرادخانه خود بر آن متمرکز هستیم.”

او اضافه کرد: فرماندهان ما در عرصه میدانی مجموعه وسیعی از قابلیتها را دارند که از آنها برای دفاع از فرودگاه کابل علیه یک حمله تروریستی بالقوه استفاده می‌کنند. ما به سختی مشغول کار با جامعه اطلاعاتی خود هستیم تا به جداسازی و تعیین جایی که از آن ممکن است حمله‌ای رخ دهد، بپردازیم.

این اظهارات سالیوان بعد از آن مطرح شد که چند رسانه خبری گزارش کردند ارتش آمریکا به خاطر تهدیدات علیه شهروندان آمریکایی و همپیمانان افغان از سمت شاخه داعش در افغانستان مجبور به تعیین مسیرهای جایگزین برای فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای در شهر کابل شده است.

یک مقام دفاعی به سی.ان.ان گفت: امکان قوی وجود دارد که گروه داعش شاخه خراسان (شاخه داعش در افغانستان) تلاش برای اجرای حمله‌ای علیه فرودگاه کند.

همچنین یک دیپلمات ارشد در پایتخت افغانستان به سی.ان.ان گفت، آنها از وجود تهدیدات معتبر اما غیرفوری از سمت داعش علیه فرودگاه مطلع هستند.

به گزارش پایگاه هیل، خروج پرآشوب نیروهای آمریکایی از افغانستان و تلاش متعاقب آن برای محافظت از غیرنظامیان یاری دهنده به تلاش جنگی آمریکا در این کشور موجی از نگرانی را در میان همپیمانان آمریکا که روی این کشور برای محافظت نظامی اتکا دارند، موجب شده است.

پنتاگون هزاران سرباز را در کره جنوبی، ژاپن، آلمان و جاهای دیگر جهان مستقر دارد. در روزهای اخیر همپیمانان آسیایی آمریکا به طور خاص نگرانی‌هایی را از بابت اینکه آیا خروج نظامی سریع آمریکا از افغانستان ممکن است یک روز در کشورهای آنها اتفاق بیفتد نشان داده‌اند.

این نگرانی‌ها در جاهایی همچون تایوان بدتر شده است: در آنجا نه تنها تهدید قریب الوقوع اقدام نظامی چین مطرح است، اما همچنین اکنون برخی اظهار نگرانی می‌کنند که پکن ممکن است از بابت رخدادهای افغانستان جسور شده باشد.

اخیرا جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در رخدادی که چگونگی بروز نگرانی را نشان می‌دهد، با پرسشهایی درباره اینکه خروج از افغانستان چه معنی برای اسرائیل، کره جنوبی و تایوان دارد، مواجه شد. خبرنگاران همچنین مقامهای وزارت خارجه آمریکا را درباره تبعات بالقوه این وضعیت برای همپیمانان آمریکا و افول احتمالی اعتبار این کشور مورد پرسش قرار دادند.

جو بایدن و مقامهای ارشدش در پاسخ به پرسشهای خبرنگاران درباره این که آیا منافع ملی و سیاسی آمریکا بر ثبات و شراکتهای امنیتی با همپیمانان خارجی برتری پیدا کرده، مجبور به دفاع از خود و تاکید بر پایبندی آمریکا به تعهداتش به همپیمانان شده‌اند.

جو بایدن در کنفرانسی مطبوعاتی روز جمعه گفت: من شاهد نبودم که اعتبار ما از سوی همپیمانانمان در جهان زیر سوال برود.

سالیوان در جلسه‌ای با خبرنگاران اخیرا استدلال کرد که تعهد ۲۰ ساله آمریکا به افغانستان که به قیمت جان هزاران آمریکایی و میلیاردها دلار پول تمام شده، میل آمریکا به پایبند بودن به همپیمانانش را مورد تاکید قرار می‌دهد اما زمان آن رسیده بود که مردم افغانستان “برای خودشان ایستادگی کنند”.

سالیوان اظهار کرد: ما معتقدیم تعهداتمان به همپیمانان و شرکایمان مقدس هستند و همواره این گونه بوده‌اند. ما معتقدیم تعهدمان به تایوان و اسرائیل همچون همیشه قدرتمند باقی مانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا