سیاست

مسعود: طالبان باور به تشکیل دولت همه شمول ندارد و چاره ای جز جنگ نیست

احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی» در مصاحبه ای تازه گفته است که طالبان هیچ گونه باوری به همه شمول بودن ساختار قدرت در افغانستان ندارد و از این رو جبهه مقاومت هیچ گزینه ای جز جنگ علیه طالبان ندارد.

آقای مسعود در صحبت با شورای آتلانتیک گفته است که طالبان همچنین هیچ علاقه ای به گفتگو و تعدیل روش های «عقب مانده» خود ندارد.  

به نقل از افغانستان انترنشنال، احمد مسعود یک سال پیش زمانی که طالبان افغانستان را تصرف کردند، در مصاحبه با شورای آتلانتیک گفته بود که به دنبال گفتگو با طالبان است. او اما اکنون در مصاحبه با این اتاق فکر امریکایی حرف از گفتگو نمی‌زند.

مسعود می‌گوید: «تا زمانی که طالبان به یک روند مشروع تن ندهند، روندی که یک حکومت قانونی را به ارمغان می‌آورد و به مردم افغانستان و جهان پاسخگو می‌باشد، گزینه‌ای جز مقاومت علیه این گروه نیست.»

مسعود می افزاید او تلاش کرده به طالبان بفهامند که «مشروعیت در افغانستان … نمی‌تواند از طریق میله تفنگ» به دست بیاید.

او گفت جنگ تا زمانی ادامه خواهد یافت که «طالبان متوجه شوند که رژیم نظامی یا حکومت یک گروه شبه‌نظامی بر یک کشور» تنها گزینه‌ای برای یک ملت نیست.

به گفته رهبر جبهه مقاومت، تلاش‌های او با بازیگران منطقه ای برای ایجاد نوعی صلح با طالبان نیز شکست خورده است.

وی خاطرنشان کرد: «متاسفانه رهبران طالبان تغییر نکرده‌اند. آنها حتی رادیکال‌تر از قبل هستند.»

مسعود از رهبران جهان خواست فریب این ایده را که گویا طالبان تغییر کرده‌اند، نخورند.

او گفت: «طالبان در مبارزه با تروریسم بین‌المللی شکست خوردند، زیرا ایدئولوژی مشابهی با گروه‌های تروریستی دارند. آنها در ایجاد ساختار حکومت فراگیر نیز شکست خورده‌اند زیرا به آن اعتقادی ندارند.»

او به پناه دادن آشکار طالبان به ایمن الظواهری، رهبر القاعده اشاره کرد و گفت که این واقعیت که ظواهری در مرکز کابل زندگی می‌کرد، «نشان واضحی است که رهبران طالبان کاملا با چنین نهادها و سازمان‌های تروریستی همسو شده‌اند.»

مسعود افزود که گروه‌های افراطی دیگری مانند جنبش اسلامی ازبکستان نیز در حال یافتن پناهگاه امن در افغانستان هستند و با چشم پوشی از این روند، جامعه بین‌المللی مرتکب «اشتباهی فاجعه بار» با عواقب گسترده خواهد شد.

مسعود تعامل برخی کشورها با طالبان را ناشی از ترس آنان از این گروه دانست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا