- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

مسدود بودن بانک ها؛ پول صرافان به شکل فیزیکی انتقال پیدا می کند

در گذشته پول تاجران و صرافان از طریق بانک های پولی با سرعت بالاتر و با هزینه کمتر اجرا می شد، اما با مسدود شدن بانک ها و حواله شدن پول های تاجران و صرافان به شکل فیزیکی در ولایت بدخشان مشکلات زیادی را ببار آورده است.

حاجی محمد طاهر از انتقال پول به شکل دست به دست و فیزیکی خبر می دهد که هم خطر زیاد دارد و هم کمیشن آن برای مشتری بیشتر می گردد.

آقای طاهر به حکیمی خبرنگار خبرگزاری رها گفت: “در گذشته ها یک لک افغانی در بدل ۲۰۰ افغانی انتقال داده می شد ولی امروز این قیمت بالا رفته و حواله آن نیز زمان گیر شده است.”

الحاج محمد ظاهر یک تن از صرافان ولایت بدخشان نیز می گوید که مسدود شدن بانک ها تاثیرات منفی بر تاجران و صرافان در این ولایت داشته است؛ از یک طرف پول های صرافان در بانک های شخصی مسدود شده است و از طرف دیگر پول ها به شکل دست به دست و فیزیکی منتقل می شود.

او تصریح می کند در این روز ها هیچ صرافی از ۱۰۰۰ افغانی بیشتر در آمد ندارد و این در حالیست که این مقدار درآمد حتی کفاف مبلغ کرایه و مصارف دوکان او نمی شود.

امرالله قادری یک تن از آگاهان امور اقتصادی در ولایت بدخشان نیز می گوید وضعیت اقتصادی مردم در این ولایت در گذشته هم خوب نبود؛ و الان هم با سقوط رژیم پیشین و مسدود شدن بانک ها و حواله جات این مشکل به مراتب بیشتر شده است که اما تا اکنون بخاطر حل این بحران اقدامی صورت نگرفته است.

آقای قادری از تاثیرگذاری منفی ۷۵ درصدی بر تمام جنبه های اقتصادی خبر می دهد.

بر بنیاد اعلامیه طالبان، قرار بود در هفته ای ۲۰۰۰۰ هزار افغانی برای مراجعین در بانک ها پرداخته شود که این امکان در ولایت بدخشان عملی نشده است.