سیاست

مسئولان حزب وحدت اسلامی تشکیل جلسه دادند/نهادهای امنیتی به شدت مورد انتقاد قرار گرفت

در این جلسه، آخرین تحولات کشور، به ویژه فاجعه المناک ۱۸ ثور که در مکتب سید الشهدای غرب کابل به وقوع پیوست، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

این نخستین جلسه‌ای بود که استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، پس از صحت‌یابی از بیماری کوید ۱۹، آن را برگزار کرد.

در این جلسه، وقوع حملات بیرحمانهِ تروریستی بر دختران دانش‌آموز در مکتب سید الشهدا، عدم توجه نهادهای امنیتی در زمینه تامین امنیت این مکتب، پیامدهای این حادثه و مواضع حزب وحدت اسلامی افغانستان در قبال این رویداد و تحولات کشور، مورد بحث قرار گرفت.

در رویداد تروریستی‌ای که در ۱۸ ثور در لیسه سیدالشهدا واقع کوه چهل دختران ناحیه ۱۳ شهر کابل، رخ داد، تعداد دو صد تن از کودکان و نوجوانان دانش‌آموز که اکثر آنها را دختران تشکیل می‌دادند، شهید و زخمی گردید.

این رویداد خونین در نوع خود بی‌سابقه، به حساب می‌آید.

اشتراک‌کنندگان این جلسه، از راهبرد امنیتیِ موجود که نتوانسته منتج به تامین امنیت شهروندان، به ویژه گروه‌های اجتماعیِ آسیب‌پذیر شود و نیز از عدم مسوولیت‌پذیری مراجع مسوول در قبال رویدادهای ضد امنیت و فرافگنی آنان، به شدت انتقاد کردند.

به باور اشتراک‌کنندگان این نشست، عدم مسوولیت‌پذیریِ مراجع مسوول در زمینه جلوگیری از وقوع حوادث تروریستی و فرافگنی آنان، نه تنها چشم‌پوشی از یک مسوولیت قانونی است، بل این رویکرد منجر به خلق بحرانهای جدید در کشور می‌گردد.

در این جلسه، از نهادهای امنیتی خواسته شد که برای تامین امنیت شهروندان، به ویژه محلات آسیب‌پذیر، به مسوولیتی که قانون به عهده آنها گذاشته است عمل نمایند. در غیر صورت، زمینه مداخلات فراقانونی که خود سبب سوق دادن کشور، به سوی یک بحران ناخواسته خواهد شد، فراهم می‌گردد.

همچنین، در این جلسه تاکید شد که به وضعیت زخمیان رویداد ۱۸ ثور و خانواده‌های قربانیان، رسیدگی شود.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان به اعضای این حزب هدایت داد که از هر کمکی در این زمینه دریغ نکرده و برای به نتیجه رسیدنِ خواست مردم در زمینه تامین امنیت آنان، تلاش نمایند.

همچنین استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، از قدرشناسی و نیت نیک مردم و شهروندان که در داخل و خارج کشور، در روزهای اخیر، برای سلامتی ایشان دعا کردند و محافل دعا‌‌خوانی برگزار نمودند، سپاسگزاری و قدردانی کرد.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان اظهار داشت که از این بابت مدیون مهربانی وصف‌ناپذیر مردم و الطاف بیکران خداوند است‌.

وی تاکید کرد که این حمایت گسترده معنوی مردم را هیچگاه فراموش نخواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا