اجتماعیِتیتر یک

مزاری برای تحقق عدالت شهید شد

 

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، امروز جمعه (۱۴حوت) در این مراسم گفت: “استاد مزاری برای عدالت مبارزه کرد و برای تحقق آن شهید شد.”

آقای عبدالله اظهار کرد، شهید مزاری کسی بود که از بین مردم برخاسته بود و تمام عمر خود را نیز در بین مردم سپری کرد و برای مردم خود شهید شد.

او اضافه کرد، شهید مزاری بود که مردم را متوجه حق و حقوق شان کرد و ما مسئولیت داریم که ایثار و فداکاری شهید مزاری را تجلیل کنیم و با ارمان های او تجدید میثاق کنیم.

در مراسم امروز همه سخنرانان شهید مزاری را یک اسطوره خواندند و او را کسی توصیف کردند که با نابرابری های اجتماعی مبارزه کرد.

محمد محقق، معاونت ریاست اجرایی نیز در این مراسم گفت که شعار شهید مزاری برای عبور از بحران جنگ داخلی، انتخابات بود و تاکید بر آن داشت که حذف راه حل نیست.

آقای محقق علاوه کرد، مسایلی که اکنون در کمیسیون اصلاحات نظام انتخاباتی مطرح است؛ شهید مزاری بیش از دو دهه پیش بر آن تاکید داشت.

به گفته معاونت ریاست اجرایی، خواست شهید مزاری حضور تمامی مردم در انتخابات و مبارزه علیه تعصب و تبعیض بوده است و شهید مزاری بر دانش و حقوق زنان توجهی جدی داشته است.

استاد عبدالعلی مزاری در ۲۲ حوت ۱۳۷۳ در حالی‌که برای مذاکره با سران طالبان راهی چهار آسیاب شده بود توسط گروه تروریستی طالبان به طور وحشتناکی به شهادت رسید.

همه ساله در ماه حوت در اکثر نقاط جهان، هواداران و عدالت خواهان سالروز شهادت وی تجلیل می کنند و یاد و خاطره اش را زنده نگه می دارند.

جاغوری ولایت می شود

محمد محقق معاونت ریاست اجرایی در این نشست به برخی از نکات سیاسی را نیز مطرح کرد و گفت که تمام تلاشش را می کند تا چند ولسوالی ولایت غزنی را به ولایت تبدیل کند.

وی به صورت طنزگونه ای از دولت انتقاد کرد و گفت: وزیرانی که در کابینه حضور دارند صلاحیت اجرایی ندارد و از رئیس جمهوری می خواهیم که صلاحیت را نیز به وی بدهند.

آقای محقق در قسمتی دیگر سخنانش از کم بودن هزاره ها در دستگاه دیپملماسی کشور نیز انتقاد کرد و به گونه طنزی گفت: “انگار زنان هزاره سیاست مدار/دیپلمات به دنیا نمی اورند.”

این انتقادها در حالی از سوی آقای محقق مطرح است که قبل از این معاونت اول ریاست جمهوری نیز از کم بودن هم تبارانش در اداره دولت انتقاد کرده بود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا