• انتشار: 30 ژانویه 2016
  • ساعت: 12:28
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6574
پرینت
سازمان بین الملل برای مهاجرت:

“مرگ و میر مهاجران در دریای اژه افزایش نگران کننده ای داشته است”

سازمان بین الملل برای مهاجرت (آی اُ ام) روز گذشته (جمعه) هشدار داد که مرگ و میر مهاجران در دریای اژه افزایش نگران کننده ای به خود گرفته است.

این هشدار در حالی از سوی این سازمان اعلام می شود که پنجشنبه هفته گذشته نیز دو قایق در نزدیکی جزایر کاوس و ساموس یونان غرق شدند که بیش از ۳۰ تن از جمله ۱۵ کودک در این رویدادها جان خود را از دست دادند، و بسیاری دیگر همچنان لادرک/مفقودالاثر می باشند.

«جول میلمان» سخنگوی سازمان بین الملل برای مهاجرت گفت “مرگ و میر در این مسیر در وضعیت نگران کننده ای قرار دارد. اگر نگاهی کوتاهی تنها به دو هفته پیش داشته باشیم، ۵۰ تن در این مسیر دو هفته پیش جان سپردند، و یک هفته بعد از آن نیز ۹۵ تن و چند روز بعد نیز گزارشی داشتیم که ۱۶۰ تن در دریای اژه پس از غرق شدن قایقشان کشته شدند. هر بار که گزارشی در این خصوص ارائه می کنم آمار مرگ و میرها نسبت به گزارش قبل دو برابر می شود.”

به گزارش این سازمان، کشته شده های روز پنجشنبه همه پناهجویانی از کردستان و عراق بودند که سوار بر قایق هایی ساخته شده از چوب شده بودند تا خود را به سواحل یونان برسانند. این قایق ها گنجایش تنها ۳۰ نفر را داشتند، در حالیکه هر قایق ۶۵ نفر را سوار کرده بود.

این سازمان همچنین می گوید که ۹۰ درصد مهاجرانی که وارد یونان می شوند از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان هستند.

میلمان می افزاید که سوار کردن پناهجویان بر روی این قایق ها که عمدتا بیشتر از گنجایش این قایق ها صورت می گیرد نشان می دهد که قاچاقبران انسان باور دارند این مسیر برای مدتی طولانی باز نخواهد ماند.

قابل ذکر است که بیش از ۹۰۰ هزار پناهجو عمدتا از کشورهای سوریه، افغانستان، عراق و دیگر کشورهای جنگ زده در سال گذشته از طریق آبهای ترکیه وارد یونان شدند و ریسک بالای عبور از راه دریایی را با قایق هایی بدون امنیت به جان خریدند.

به گزارش کمیشنری عالی سازمان ملل برای مهاجرین، سیل ورود مهاجران به سوی اروپا حتی در شرایط سرد زمستانی نیز کاهشی در خود ندید و تقریبا روزانه ۲۰۰۰ نفر وارد سواحل یونان شدند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.