سیاست

مرگ رهبر طالبان نقطه عطفی برای صلح خواهد بود

 

پنتاگون، روز شنبه مدعی شد که بر اثر حمله هواپیماهای بدون سرنشین موتر حامل رهبر گروه طالبان آماج قرار گرفته و وی با یک همکارش کشته شده است.

ریاست عمومی امنیت ملی نیز دیروز این خبر را تایید کرد.

بارک اوباما امروز دو شنبه در اعلامیه ای گفت: «ما رهبر سازمانی را نابود کردیم که به برنامه ریزی و انجام حملات علیه نیروهای امریکایی و ائتلاف و جنگ علیه مردم افغانستان ادامه می‌داد و خود را هم ردیف گروه افراطی القاعده قرار داده بود.»

اوباما افزوده که ملا اختر منصور «شمولیت جدی در مذاکرات صلح و پایان بخشیدن به جنگی را که جان تعداد بی‌شمار مردان، زنان و کودکان بی‌گناه افغان را گرفته است»، رد کرده بود.

رئیس جمهور ایالات متحده امریکا از رهبری باقی مانده طالبان خواست که به مذاکرات صلح به عنوان «تنها راه واقعی» پایان دادن به این جنگ فرساینده بپیوندند.

حمله بر ملا منصور نخستین حمله نیروهای امریکایی علیه یک رهبر طالبان در خاک پاکستان است و باور به این است که ضربت بزرگی بر گروه طالبان وارد کرده است، چونکه گروه طالبان عملیات خود را زیر رهبری منصور گسترش داده بود.

پاکستان که از مدت‌های طولانی به حمایت از طالبان افغان متهم است، از این حمله هواپیمای بی‌سرنشین امریکایی شدیداً انتقاد کرده و آن را نقض حق حاکمیت خود عنوان کرده است.

اوباما در این اعلامیه خود گفته است که نیروهای امریکایی به تعقیب تهدیدها در خاک پاکستان ادامه می‌دهد: «ما با پاکستان روی اهداف مشترک مان همکاری می‌کنیم، در جایی که تروریست‌ها همه ملت‌های مان را تهدید می‌کند، نباید پناهگاه امن داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا