• انتشار: 22 دسامبر 2016
  • ساعت: 15:53
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16601
پرینت

مرکز ملی مداوی معتادان مواد مخدر زنان و اطفال در کابل به بهره برداری رسید

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه ، مرکز ملی تداوی و احیای مجدد معتادان مواد مخدر زنان و اطفال را امروز افتتاح و به بهره برداری سپرد.

این مرکز با ظرفیت ۱۵۰ بستر، در بخش های آگاهی دهی در مورد اضرار مواد مخدر، مشوره دهی معتادین مواد مخدر، تداوی معتادین مواد مخدر، احیای مجدد معتادین تداوی شده، دایر نمودن کورس های سواد آموزی برای خانم ها و اطفال در جریان بستر، خدمات سرگرمی برای اطفال شامل بستر، تعقیب معتادین تداوی شده در جامعه خدمات ارایه می کند.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور می گوید که، با توجه به افزایش معتادین زنان و اطفال و موجودیت آنان در زیر پل ها، مناظر عام که خلاف عرف افغانی و دین اسلام است، وزارت صحت عامه را وا داشت تا مرکز ملی ۱۵۰ بستر را به منظور تداوی آنان ایجاد کند. با ایجاد این مرکز خانم های معتاد و اطفال بدون سر پناه نه تنها از گزند حوادث جوی ناشی از سرما محافظت می شوند بلکه تحت معالجه نیز قرار می گیرند.

وزیر صحت عامه می افزاید که، در حال حاضر بیش از سه میلیون تن در کشور معتاد به مواد مخدر است، که مبارزه با این پدیده یک امر بین السکتوری بوده و لازم است، نهاد های مسوول در امر کاهش مواد مخدر و تقاضای آن دست به دست هم داده تا میزان عرضه و مبتلایان به اعتیاد مواد مخدر را به حد اقل برسانیم.

وزارت صحت عامه در طی یک سال گذشته، بیشتر از ۱۸ هزارو۲۴۱ تن معتاد به مواد مخدر را تحت تداوی قرار داده و برای ۷۶ هزارو ۵۶۷ تن که در معرض اعتیاد به مواد مخدر قرار دارند خدمات آگاهی دهی ارایه کرده است، که در حال حاضر ۱۰۹ مرکز تداوی معتادان مواد مخدر در کشور وجود دارد.

همچنان پیام بی بی گل غنی بانوی اول کشور توسط زهره یوسف مشاور مطبوعاتی وی به خوانده شد که، ایجاد این مرکز را یک موضوع حیاتی برای خانم ها و اطفال معتاد در کشور خوانده و از نهاد امنیتی خواست تا در راستای جلوگیری از افزایش و قاچاق مواد مخدر در کشور تلاش جدی کند.

از سوی دیگر خانم سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر و دوکتور نسرین اوریا خیل وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین از ایجاد این مرکز ابراز خرسندی نموده و همکاری های بیشتر شانرا در رابطه مبارزه با مواد مخدر و مساعد نمودن زمینه شغل در کشور اعلام نمودند.

وزارت صحت عامه متعهد به ارتقای ظرفیت های تداوی و وقایوی خویش با شمولیت خدمات صحی معتادین در بسته های عرضه خدمات صحی اساسی، و خدمات شفاخانه یی بوده، تا بتواند خدمات متذکره را به تمام نقاط کشور گسترش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.