اقتصاد

مرکز ابتکار در کسب و کار اداره آیسا گشایش یافت/ سالانه ۴۰۰ هزار تن وارد بازار کار می شوند

هدف از گشایش این مرکز، معرفی برنامه ها و پشتیبانی از ایده های ابتکاری برای سرمایه گذاری در سکتورهای مختلف است.

این مرکز با پرورش ایده های خلاق، برنامه های ابتکاری موفق آنها را پس از ثبت جهت سرمایه گذاری های تازه در دسترس متشبثین و سرمایه گذاران بالقوه قرار می دهد.

محمد قربان حقجو رییس عمومی اداره‌ی آیسا در نشستی که به همین منظور راه اندازی شده بود به رسانه ها گفت: “این مرکز از یک سو با پشتیبانی و پرورش ایده های خلاق، ابتکارات آنها را به سرمایه گذاران معرفی می کند و از جانب دیگر هم سرمایه گذاران را تشویق می کند، تا در زمینه‌ی اختراعات موفق که افغانستان می تواند بازار خوبی برای آن باشد، سرمایه گذاری کنند.”

آقای حقجو افزود که با نظرداشت بازار کار کشور که همه ساله نزدیک به ۴۰۰ هزار تن وارد آن می شود، نیاز است تا با استفاده از طرح ها و ابتکارات تازه زمینه‌ی اشتغال زایی نیز در کشور فراهم شود.

رییس اداره آیسا افزود، مرکز ابتکار در کسب و کار اداره آیسا متعهد است، تا این روند را به گونه‌ی اساسی مدیریت نموده و در جذب ابتکارات خلاق و طرح های تجاری با علاقمندان همکاری همه جانبه کند.

او در این زمینه می گوید: “این مرکز از یک سو توانمندی رقابت تولیدات کشور را با تولیدات همسایه بلند می برد و از سوی هم با استفاده از ایده های خلاق در تولید، کالاهای تازه در بازار عرضه می گردد که در نهایت میزان تولیدات داخلی بالا می رود و نرخ بیکاری نیز، کاهش خواهد یافت.”

آقای حقجو از سکتور خصوصی نیز خواست تا اداره آیسا را در این راستا همکاری کند.

در همین حال، آذرخش حافظی رییس روابط بین الملل اتاق تجارت و صنایع با حمایت از ابتکار اداره حمایه سرمایه گذاری افغانستان گفت که تا اکنون جایی چنین مرکزی در فعالیت های اقتصادی کشور خالی بوده است.

به گفته‌ی او دولت باید زمینه را فراهم سازد تا سرمایه گذاران با استفاده از منابع مالی و مبتکران کشور در سکتور های مختلف، سرمایه گذاری کنند.

او با امیدواری از ایجاد این مرکز گفت: “تا اکنون یک رهنمای معیاری در این راستا وجود نداشته است و مرکز ابتکار در کسب و کار می تواند گزینه مناسبی برای آغاز فعالیت های این چنینی باشد”.

همچنین در این نشست آذرخش حافظی گفت که بیش از یک هزار کارخانه را خطر ورشکستگی تهدید می کند و دولت باید حمایت های لازم را انجام دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا