اجتماعی

مرض سرخکان همچنان بدخشان را تهدید می کند؛ ۸۴ کودک جان خود را از دست داده اند

پس از گسترش شیوع مرض سرخکان در ولایت بدخشان و ولسوالی های مرزی این ولایت، یک تیم متشکل از مسئولان محلی طالبان، مسئول سازمان صحی جهانی، یونیسف و مسوول خدمات صحی آقا خان برای کنترل این مرض به ولسوالی های «کوفاب» و «نسی درواز» سفر کردند.

از اینکه راه های موصلاتی ولسوالی های مرزی بدخشان به اثر برفباری های اخیر مسدود است سفر مقامات مسئول با چرخ بال نظامی صورت گرفت.

قاری محمد نذیر نظار معاون صحت عامه بدخشان می گوید که مسوولان محلی و صحی با ۴۷ کارتن ادویه لازم در بخش های سینه و بغل، بیماری های موسمی و واکسین سرخکان ذریعه چرخبال های وزارت دفاع  به ساحه حضور یافته و مشکلات باشندگان فقیر آن ولسوالی را از نزدیک بررسی نمودند.

آقای نظار افزود که شیوع سرخکان در بدخشان طی ماه های جدی و دلو ۱۶ تن را در ولسوالی نسی، ۶۵ تن را در ولسوالی کوفاب، ۲ تن را در ولسوالی درایم و یک تن را در مر کز بدخشان به کام مرگ فرستاده است.

وی همچنین هشدار داد که مرض سرخکان در تمام مناطق ولایت بدخشان در حال گسترش است.

در همین حال، نجیب الرحمن ابراهیم خیل مسئول خدمات صحی آقاخان در بدخشان می گوید که تیم های آنان بعد از گسترش شیوع این مرض در ولسوالی های کوفاب موظف گردیده اند.

او افزود که تیم های خدمات صحی آقا خان مناطق «چدنیو» و «پایمزار» را در ولسوالی کوف آب تحت پوشش قرار دادند و در حدود ۱۰۰۵ طفل معاینه شده که از این تعداد ۱۶۲ کودک مشکوک به سرخکان بودند.

وی علاوه کرد، ۶۵ طفل طی مدت سه ماه در ۷۲ قریه ولسوالی کوفاب در اثر ابتلا به سرخکان و دیگر امراض موسمی جان خود را از دست داده اند.

ابراهیم خیل می افزاید که خدمات صحی در روستاهای دراج، راج، غویز، زنگ زار، پایمزار، شخرو، شهروی سبز، لواب و چدنیو به موقع صورت گرفته و واکسین سرخکان نیز برای اطفال تطبیق شده است.

در همین حال مسوولان صحی در ولایت بدخشان، دلایل شیوع مرض سرخکان را عدم تطبیق واکسین این مرض، سو تغذیه باشندگان محل به اثر فقر، برف کوچ ها، سیلاب ها و بندش راه های مواصلاتی برای مدت ۶ الی ۷ ماه در زمستان و روابط بدون فاصله گیری اجتماعی فامیل های مریض و غیر مریض زیر یک سقف عنوان می کنند.

شرایط نامناسب امنیتی در زمان حکومت قبلی، عدم اگاهی مردم و عدم رضایت باشندگان برای تطبیق واکسین از دلایل شیوع گسترده ویروس در این مناطق نیز عنوان شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا