• انتشار: 1 سپتامبر 2016
  • ساعت: 10:44
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12855
پرینت

مرز چمن در اسپین بولدک کندهار پس از ۱۴ روز تعطیلی امروز باز شد

مرز چمن در ولسوالی اسپین بولدک ولایت کندهار امروز پنجشنبه پس از ۱۴ روز تعطیلی بازگشایی شد و مسیر برای عبور و مرور مسافران دو کشور و بارهای تجاری هموار شد.

مقامات سرحدی افغانستان و پاکستان روز گذشته چهارشنبه در آخرین نشست شان توافق کردند تا مرز چمن موسوم به “دروازه دوستی” بازگشایی شود.

مرز چمن در ولسوالی اسپین بولدک ولایت کندهار ۱۴ روز پیش، پس از آن بسته شد که گروهی از معترضان افغانی به تاسیسات مرزی پاکستان حمله کردند و گفته می شود یک پرچم پاکستان را نیز آتش زدند.

پیش از بازگشایی مرز، مقامات سرحدی دو کشور چهار جلسه میان خود برگزار کردند، که اما بی نتیجه بود.

اما در جلسه روز گذشته، مقامات افغان اظهار کردند که هیچ توجیهی برای آن تظاهراتی که منجر به حمله و آتش کشیدن پرچم پاکستان شد وجود ندارد، و گفتند که برخی عوامل منفی باعث این تحرکات شدند.

در جلسه روز گذشته برعلاوه توافق بر سر بازگشایی مرز، همچنین طرفین توافق کردند تا از این پس به صورت ماهوار جلسه ای میان مقامات سرحدی دو کشور برگزار شود تا مشکلات و معضلات مرزی در این منطقه بررسی گردد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر پاکستان و افغانستان به طول ۲۶۰۰ کیلومتر خط مرزی مشترک دارند که بر روی خط جنجالی دیورند واقع شده است، و چهار گذرگاه/مرز، برای عبور و مرور کالاهای تجاری و مسافران مورد استفاده قرار می گیرد. از این چهار مرز، مرز تورخم در ولایت ننگرهار و مرز چمن در ولایت کندهار به عنوان اصلی ترین گذرگاه ها محسوب می شود.

براساس تخمین ها، روزانه بیش از ۵۰ هزار نفر از این دو گذرگاه عبور می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.