• انتشار: ۱ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۰۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 12607
پرینت
نخست وزیر هند:

مردم هند در کنار مردم افغانستان خواهند بود

ناندرا مودی، نخست وزیر هند می گوید که هند همواره همکاری هایش را با افغانستان ادامه خواهد داد و مردم هند در کنار مردم افغانستان خواهند بود.

 

آقای مودی که امروز دوشنبه، از طریق ویدیو کنفرانس به منظور افتتاح قصر ستوری وزارت خارجه گپ می زد، گفت: افتتاح این قصر نمونه ای از تعهدات کشورش در راستای انکشاف افغانستان است.

او افزود، برای آنهایی که نمی توانند افغانستان را فراتر از سایه های خشونت ببینند، بازسازی قصر ستوری یک تذکر و یادآوری از رسوم و سنن غنی و پرشکوه افغانستان است و برای برادران و خواهران افغان ما بازسازی این قصر، زیبایی، غنا و خواب شکوه یادبودهای از دست رفتۀ جامعه افغان را احیا می کند.

وی ضمن حمایت از تلاش های دولت و مردم افغانستان برای داشتن یک کشور با ثبات، اطمینان داد که “تعهد مشارکت ما و قدرت دوستی ما نسبت به افغانستان غیرمتزلزل است؛ مراسم امروز دلیل عزم راسخ ما و نشاندهندۀ دامنه گستردۀ تلاش های مشترک ما است؛ ما می خواهیم که هر افغان پیشرفت کند و جامعۀ افغانى از ثمرهای رشد اقتصادی بهره مند گردد؛ شرایط هرچه که باشد، هند برای آیندۀ تابناک افغانها همکاری خواهد کرد.”

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، دراین مراسم ضمن قدردانى از کمکهاى سخاوتمندانه هند گفت که روابط افغانستان و هند، در هیچ مقطع زمان متوقف نخواهد شد و این دو کشور، مصمم اند تا نشان بدهند که برای حفظ صلح و آرامش، برای غلبه بر وحشت، افراطیت و برای رفاه و سعادت ملت های خود آماده اند که همه توان خود را به کار اندازند.

اشرف غنی تصریح کرد که این مسوولیت و رسالت تاریخی حکومت ها است که راه زیست صلح آمیز را برای مردمانش هموار کنند؛ به جنگ و ناامنی پایان بدهند، به سر سبزی و شکوفایی سرزمین ها توجه داشته باشند.

وی گفت کسانی که نیاز زمانۀ خود را نادیده می گیرند، به خیر و فلاح مردم خود نمی اندیشند و به جای صلح از جنگ و به جای دوستی از کینه و عداوت کار می گیرند، خواه نا خواه با پیشیمانی بزرگ تاریخی شان روبرو خواهند شد.

وی با تاکید گفت که باید سر انجام منطق صلح و خیرخواهی، بر منطق جنگ و شرارت طلبی؛ و منطق دیپلماسی و گفتگو بر منطق ترور و خشونت پیروز شود، این تنها پیروزی دو ملت افغان و هند نیست، بلکه افزون تر بر آن، پیروزی دوستی بر دشمنی، پیروزی همکاری بر کارشکنی، پیروزی سازندگی بر ویرانگری و پیروزی درایت و دوراندیشی بر سطحی نگری و کوته فکری است.

رییس جمهور درادامه صحبت هایش خاطرنشان کرد که پایان دادن به جنگ و ناامنی، مسوولیت و رسالت حکومت ها است و برای زیست مسالمت آمیز، باید راه را برای مردم هموار کنند.

غنى در مورد بازسازى قصرستورى وزارت خارجه گفت که امروز، یکی دیگر از روزهای خوشی است که با افتتاح قصر تاریخی ستوری، نماد دیپلماسی افغانستان در عصر حاضر که با کمک سخاوتمندانه هندوستان ترمیم و بازسازی شده است، هردو کشور صفحۀ جدیدی را با مناسبات دوستانه عمیق خویش می گشایند.

رییس جمهور همچنان خاطرنشان کرد که قصر ستوری، با خاطرۀ دیگری پیوند خورده که برای هر دو کشور اهمیت به یاد ماندنی دارد و آن اینکه دولت «جلا وطن هندوستان» در مکان این قصر موافقتنامۀ استقلال هند را به امضا رساند و این بدان معنی است که هر دو کشور، در شرایط سخت و آسان در ادوار مختلف تاریخ در کنار هم بودند و برای آزادی، آبادی و سربلندی یکدیگر همکاری داشته اند.

گفتنى است که قصر «ستوری» وزارت امور خارجه که به هزینۀ پنج عشاریه هفت میلیون دالرامریکایى از کمکهاى مالى هند بازسازى گردیده، امروز از سوى رییس جمهور محمد اشرف غنى و ناندرا مودى نخست وزیر هند افتتاح گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.