• انتشار: 18 فوریه 2020
  • ساعت: 16:14
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41701
پرینت
در دیدار غنی با والیان سراسر کشور تاکید شد

مردم را برای حمایت از صلح و نیروهای امنیتی بسیج کنید

پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان زمینۀ گفت‌وگوهای مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان آغاز می‌شود، اما حکومت هنوز تیم مذاکره‌کننده را تعیین نکرده است.

رئیس جمهور محمداشرف غنی، پس از بازگشت از نشست امنیتی مونیخ، شام دوشنبه ( ۲۸ دلو) در بارۀ صلح و خطرات و فرصت‌های احتمالی آن با والیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی نوشت آقای غنی به والیان دستور داده است با اقشار مختلف مردم به ویژه عالمان دین، زنان و جوانان بیشتر کار کرده و آنان را در راستای صلح و پشتیبانی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بسیج کنند. 

در این دیدار آقای غنی گفت مردم صلح می‌خواهند و معنای صلح برای مردم این است که «خشونت کاملاً خاتمه یابد و ثبات تعریف واضح داشته باشد.»

وی افزود «ما گفتمان صلح را ملی ساختیم، صلح ما سمتی و گروهی نیست.«

آقای غنی با اشاره به این که صلاحیت تیم گفت‌وگوکننده با طالبان را حکومت تعیین خواهد کرد گفت «تیم مذاکره کنندۀ ما با اصول و دستورالعمل واضح به مذاکرات خواهد رفت و تصمیم نهایی را در خصوص صلح، مردم خواهند گرفت.»

بر بنیاد خبرنامۀ ارگ رئیس جمهور تأکید کرد مالکیت و رهبری صلح به دست حکومت افغانستان است و ختم جنگ خواست مردم می‌باشد و در گفت‌وگوها، تیم مذاکره کننده حقوق بنیادی تمام مردم را در نظر خواهد گرفت.

بر بنیاد خبرنامۀ ارگ، والیان از رئیس جمهور خواستند تیم گفت‌وگوکننده باید کوچک و متعهد به ارزش‌های ملی باشد و مدیریت گفت‌وگوها از سوی حکومت صورت بگیرد.

این در حالی‌ست که در روزهای آینده توافق‌نامۀ کاهش خشونت‌های هفت روزه میان نمایندگان آمریکا و طالبان امضا خواهد شد.

پس از امضای این توافق‌نامه زمینۀ گفت‌وگوهای مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان آغاز می‌شود، اما حکومت هنوز تیم مذاکره‌کننده را تعیین نکرده است.

رئیس جمهور همچنان شام گذشته با فرماندهان قول اردوها نیز در بارۀ روند صلح دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در این دیدار که در ارگ برگزار شد، آقای غنی گفته است که کاهش نزدیک به ۴ هزار نظامی آمریکایی از افغانستان هیچ‌گونه تأثیر بر وضعیت نخواهد گذاشت.

پیشتر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته بود در صورتی که گروه طالبان برای کاهش خشونت‌ها ارادۀ واقعی و توانایی نشان دهند، ناتو آماده است سطح ۱۶ هزار نیروی کنونی‌اش در افغانستان را کاهش دهد. 

رئیس جمهور افزوده، فرصتی که برای صلح در کشور ایجاد شده، نتیجۀ مبارزه‌ها و قهرمانی نیروهای امنیتی است و آنان توانایی مدیریت خطرات را نیز دارند.

رئیس جمهور همچنان تأکید کرده که «موضع‌گیری ما برای ختم جنگ سبب شد که این فرصت فراهم شود تا طالبان بپذیرند که خشونت‌ها را کاهش می‌دهند.»

او افزوده که «فرصت برای مذاکرات و ختم جنگ در کشور فراهم شده، ما با درک قوی از خطرات و ظرفیت‌های که داریم از این فرصت برای پایان‌دادن به جنگ استفاده می‌کنم، اما این بر می‌گردد به طالبان که آیا آماده هستند از این فرصت برای ختم جنگ در کشور استفاده کنند و یا خیر؟»

در این نشست فرماندهان قول اردوها گفته‌اند که از روند صلح به گونۀ کامل پشتی‌بانی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.