• انتشار: 28 فوریه 2019
  • ساعت: 13:17
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32744
پرینت
به مناسب روز ملی نیروهای امنیتی

مردم به نیروهای امنیتی خود اطمینان دارند و از آنها حمایت می‌کنند

ما ثبات و شکوفایی افغانستان را مدیون سربازان کشور هستیم و باید مدام سپاسگزار ایثارگری‎های آنان باشیم و تبلیغات پوچ و افکار اغراض آلود و اهداف آنانی را که خواب و خیال از هم پاشی نیروهای دفاعی و امنیتی قهرمان افغانستان را می بینند در نطفه خنثی، نکوهش و محکوم نمائیم.

کابینه افغانستان در سال ۱۳۹۵ هجری خورشید نهم حوت را به عنوان روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی تصویب کرد. هدف از این نامگذاری، قدردانی از فداکاری‌ها و جان‌فشانی‌های سربازان دلیر کشور در مبارزه با دشمنان افغانستان و اعلام حمایت از نیروهای امنیتی در مبارزه با هراس افکنان عنوان شده‌است.

شهروندان کشور در کابل و دیگر ولایات با برپایی مراسم مختلف روز ملی نیروهای امنیتی را گرامی  می‌دارند.  

مقامات عالی‌رتبه امنیتی کشور استقبال عمومی از این روز و اعلام حمایت همگانی در فضای واقعی و مجازی از نیروهای امنیتی را نشانه‌ی اعتماد لازم میان مردم و نیروهای امنیتی می‌دانند.

حقیقت این است که نقش مردم در تامین امنیت و تاثیر حمایت مردم از نیروهای امنیتی در ایجاد ثبات، بسیار به سزا و برجسته است؛ زیرا امنیت به معنای محیط عاری از هر گونه ترس و تهدید است و چنانچه فضایی فراهم شود که مردم از هر نوع ترسی رها شوند، امنیت به وجود آمده است. ازاین رو، می‎توان گفت که تامین امنیت اجتماعی در گرو جلب اعتماد اجتماعی است و مسوولان و مجریان قانون باید با برخورد، تصمیم و منش خود اعتماد مردم را جلب نمایند.

ریاست عمومی امنیت ملی در پیامی به مناسبت روز ملی نیروهای امنیتی تأکید می‌کند فضای توصیفی حاکم بر افکارعمومی در روز نیروهای امنیتی و حمایت بی‌دریغ ملت از آنان نشان می دهد که این مهم (جلب اعتماد اجتماعی) توسط نیروهای امنیتی و سربازان دلیر کشور محقق شده است. پولیس ملی، امنیت ملی و اردوی ملی، طی سالیان گذشته به خوبی نشان داده‌اند که توانایی و شایستگی لازم را برای دفاع از این سرزمین و حفاظت و حراست از تمامیت ارضی کشور دارند.

این امر به معنای آن است که امروزه نیروهای امنیتی کشور با توان ملی بیش از سی میلیون جمعیت همراه هستند و کمر همت‌شان با نیروی فکری و فیزیکی هزاران شهروند افغانستان بسته شده است. این امر به معنای شکست‌ناپذیری این نیروها بوده و حمایت ملی و جهانی را در پی خواهد داشت. کما این‌که مشاهده شد، بسیاری از سیاست‎مداران جهانی و نهادهای بین‎المللی نیز با افکارعمومی در افغانستان همراه شده و تعهد به حمایت از نیروهای امنیتی کشور سپرده اند.

توییت‌های قبلی سیاست‎مداران مسوول جهانی از جمله نماینده اتحادیه اروپا، سفیران کشورهای غربی و حامیان بین‎المللی افغانستان به خوبی تصویر مثبتی را از نیت و هدف ملی مردم و فداکاری نیروهای امنیتی در فضای بین‎المللی نیز به نمایش گذاشته است.

بنابراین، نام‎گذاری این روز به نام سربازان دلیر کشور، گام بزرگ و اقدام شایسته است. ابراز احساسات مردمی نیز بیانگر این حقیقت بود که مردم نیز ‎می‎خواهند فاصلۀ میان آنان و سربازان کشور کمرنگ شده و از بین برود؛ زیرا در روز نهم حوت هزاران نفر به صراحت می گویند که سربازان عزیز! ما حرمت خون‌تان را پاس می‎داریم و سنگری از علم و حلم بر پا می‎نهیم و نبردی دیگر را با پیروزی درخشانی رقم می‎زنیم تا نشان دهیم وامدار شایسته و هرچند ناچیزی برای جان عاشق شما بوده‌ایم.

مردم یک‎صدا می گویند که سربازان کشور! از بیرقی که از دست شما حین شهادت در سنگر افتاده است، سربندی خواهیم ساخت تا در کشاکش مبارزه با جهل و کژفهمی‎های زمانه، عَلَمت را بر زمین ننهیم و راهت را آن گونه که در شأن توست ادامه دهیم.

مردم افغانستان به عنوان ملت قدرشناس، خواهند گفت که می‎خواهیم شما را سرمشق خویش قرار داده و علم وحدت و عشق و شرافت و وطن‎دوستی را بر دست گرفته و از شما سرمشق بگیریم.

در پیام ریاست عمومی امنیت ملی ابراز امیدوار شده این روز در فضای افکار عمومی به عنوان همیشه و همواره ماندگار مانده و هر روز، روز سرباز باشد تا شاهد شکوه و شکوفایی در پرتو انسجام و همدلی و در راستای حراست از سرزمینی باشیم که همه به آن تعلق داریم و ثبات آن نیز به سود همگان است.

ما ثبات و شکوفایی افغانستان را مدیون سربازان کشور هستیم و باید مدام سپاسگزار ایثارگری‎های آنان باشیم و تبلیغات پوچ و افکار اغراض آلود و اهداف آنانی را که خواب و خیال از هم پاشی نیروهای دفاعی و امنیتی قهرمان افغانستان را می بینند در نطفه خنثی، نکوهش و محکوم نمائیم زیرا قوت های دفاعی و امنیتی افغان طی سالهای پسین با ایثار و فداکاری و ریختن خون های پاک شان از مقدسات دینی و ارزش های میهنی و ملی ما در برابر تروریستان و قطاع الطریقان طالب و داعش دفاع و حراست نموده اند پس وظیفه و مسئولیت اسلامی و انسانی ما است تا از نیروهای امنیتی افغان که فرزندان مشروع وطن هستند حمایت قاطع و همه جانبه نمائیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *