• انتشار: 25 ژانویه 2020
  • ساعت: 12:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41095
پرینت
در نشست غنی با رسانه های بین المللی در دائوس تاکید شد

مردم افغانستان با خروج نیروهای خارجی از کشورشان مشکلی ندارند

رئیس جمهور غنی می گوید مردم افغانستان در مورد خروج نیروهای خارجی از کشورشان مشکلی ندارند اما در این مورد باید با خود مردم و حکومت افغانستان گفت و گو شود نه با طالبان.

رئیس جمهور  غنی در حاشیه نشست دائوس در نشستی با رسانه های بین المللی تاکید کرد نحوه گفت و گو در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مهم است.

غنی افزود اگر در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان با طالبان گفت و گو شود به معنای آغاز یک سلسله جنگ های تازه خواهد بود در حالیکه مذاکره با حکومت افغانستان در این مورد این امکان را فراهم می سازد تا بتوان خروج نیروهای خارجی را مدیریت کرد.

آقای غنی در بخشی از سخنانش با اشاره به موضوع آتش‌بس نیز گفت حکومت به این خاطر بر آتش بس تاکید می کند که در سال ۲۰۱۷ آتش بس چند روزه سبب شد حرکت در مسیر صلح صورت گیرد، آتش بسی که ۹۸ درصد موثر بود.  

رئیس جمهور غنی در ادامه تأکید کرد:« شهروندان افغانستان خواهان ختم جنگ هستند، کاهش خشونت نتیجه نمی‌دهد، اما آتش‌بس نشان‌دهندۀ این است که افغانان یک تعهد واقعی به دیالوگ سیاسی دارند.»

آقای غنی افزود:« مردم افغانستان به ویژه زنان به عقب بر نمی‌گردند و اگر طالبان بر این امر پافشاری دارند، برای جامعۀ ما پذیرفتنی نیست.»

قابل ذکر است در دور تازه گفت و گوی صلح میان امریکا و طالبان که به تازگی در دوحه قطر از سرگرفته شده است دو طرف به پیشرفت هایی دست یافته اند.

گفته می شود یکی از موارد مورد توافق کاهش خشونت از سوی طالبان بوده است، موضوعی که باعث ایجاد شبک و شبهه در میان مردم شده است و حکومت افغانستان اعلام کرده که کاهش خشونت پذیرفتنی نیست و طالبان باید یک آتش بس طولانی را بپذیرند تا مذاکرات صلح به ثمر بنشیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.