• انتشار: 26 ژوئن 2019
  • ساعت: 02:14
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35259
پرینت

مرحله دوم انتخابات برای تعیین رئیس مجلس نیز بی نتیجه ماند

در دور دوم مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس نیز هیچ کدام از نامزدان نتوانستند آرای لازم برای احراز این کرسی را به دست آورند.

نمایندگان بعد از ظهر امروز سه‌شنبه (۴ سرطان) برای انتخاب رییس به پای صندوق‌های رای رفتند؛ اما موفق نشدند رییس مجلس را انتخاب کنند.

در انتخابات امروز مجلس ۲۳۶ رای استفاده شده بود و نامزدان برای برنده شدن به ۱۱۹ رای نیاز داشتند.

احمد جاوید جیحون و میرافغانی صافی در دور دوم مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس نامزد بودند که هریک به ترتیب با کسب ۷۶ و ۸۸ رای تایید به دست آوردند؛ اما نتوانستند ریاست مجلس را از آن خود کنند.

در این دور انتخابات، نمایندگان مجلس ۸ رای سفید و ۶۴ رای باطل استعمال کرده بودند.

قیس ملکزی رییس موقت مجلس اعلام کرد در مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس هیچ یکی از نامزدان برنده نشدند؛ بنابراین انتخابات مجلس با رفتن به مرحله سوم فردا میان نامزدان جدید برگزار خواهد شد.

دو دور از مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس پس از حدود ۴۰ روز تنش میان نمایندگان امروز برگزار شد.

در دور دوم مرحله اول انتخابات مجلس، میر رحمان رحمانی از سوی رییس موقت مجلس با کسب ۱۲۳ رای تایید برنده اعلام شد؛ اما کمال ناصر اصولی رقیب انتخاباتی او نتیجه انتخابات را نپذیرفت و تنش میان نمایندگان حدود ۴۰ روز ادامه داشت.

در دور دوم انتخابات مجلس یک رای نتیجه انتخابات را به چالش کشیده بود. آقای رحمانی تاکید داشت که این رای درست است؛ اما رقبای انتخاباتی او می گفتند که آن رای باطل است.

سر انجام، نمایندگان مجلس روز گذشته بالای درستی و یا نادرستی همان یک رای انتخابات را برگزار کردند و بیشتر نمایندگان به رد آن رای دادند.

بر اساس اصول وظایف داخلی مجلس، هرگاه انتخابات ریاست مجلس در سه مرحله نتیجه ندهد، در مرحله چهارم نامزدی که در سه دور گذشته انتخابات بیشترین آرای نمایندگان را دریافت کرده، رییس مجلس می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.