• انتشار: 26 سپتامبر 2020
  • ساعت: 14:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 48959
پرینت

مراسم گرامی داشت از ۲۴ مین سالگرد داکتر نجیب در کابل لغو شد

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی روز گذشته با اشاره به آن، از هوادارانش خواسته بود که در صورت برگزاری مراسم یاد بود داکتر نجیب علاوه بر خیمه لویه‌جرگه، ارگ ریاست جمهوری و پارلمان را محاصره کنند.

هیله نجیب، دختر نجیب‌الله، رییس جمهور سابق افغانستان، از لغو برگزاری مراسم یادبود از بیست‌وچهارمین سال کشته‌شدن پدرش در خیمه لویه‌جرگه خبر داد.

شماری از هواداران رییس جمهور سابق بامداد روز شنبه، پنجم میزان، در برابر خیمه لویه‌جرگه گرد آمدند و به لغو مراسم یادبود از رییس جمهور پیشین اعتراض کردند.

این مراسم برای روز شنبه برنامه‌ریزی شده بود، اما شماری از احزاب جهادی با آن مخالفت کرده بودند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی روز گذشته با اشاره به آن، از هوادارانش خواسته بود که در صورت برگزاری این مراسم افزون بر خیمه لویه‌جرگه، ارگ ریاست جمهوری و پارلمان را محاصره کنند.

کمیسیون برگزاری مراسم یادبود از بیست‌وچهارمین سال کشته‌شدن نجیب‌الله با نشر اعلامیه‌ای گفت به رغم همه‌‌ی آمادگی‌ها، خلاف مقررات و موازین حاکم بر دستگاه اداری کشور از برگزاری این مراسم در خیمه لویه‌جرگه جلوگیری شده است.

در اعلامیه آمده است همایش‌های مسالمت‌آمیز از حقوق اساسی افراد در اعلامیه جهانی حقوق بشر و قانون اساسی است و جلوگیری از آن به هر «شیوه و ترفند» نقض صریح این ارزش به شمار می‌رود.

این کمیسیون گفته است مراسم یادبود از رییس جمهور سابق قرار بود با امکانات مالی هوادارانش برگزار شود.

نجیب‌الله در سال ۱۳۶۵ به ریاست جمهوری رسید و در سال ۱۳۷۱ قدرت را به شورای مجاهدین سپرد و به دفتر سازمان ملل متحد در کابل پناهنده شد.

گروه طالبان پس از استیلا بر کابل، نجیب‌الله را در پنجم میزان سال ۱۳۷۵ در کابل همراه با برادرش به دارآویخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.