• انتشار: 25 جولای 2016
  • ساعت: 19:43
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11429
پرینت

مراسم فاتحه خوانی شهدای جنبش روشنایی برگزار شد/بر ادامه راه شهدا تاکید شد

مراسم فاتحه خوانی شهدای جنبش روشنایی، با حضور هزاران تن از بستگان شهدا، سران جنبش روشنایی، مقامات بلند عالی رتبه دولت، اعضای مجلس نمایندگان و مردم کابل، در مصلی شهید مزاری – کابل برگزار شد.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور؛ محمد یونس قانونی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان؛ جنرال مراد علی مراد، رئیس ستاد ارتش؛ اعضای مجلسین نمایندگان، وزرای کابینه پیشین، شخصیت های مطرح سیاسی و جهادی و هزاران تن از مردم کابل در مراسم فاتحه خوانی شهدای روز شنبه دوم اسد؛ اشتراک کرده بودند.

این مراسم که با قرائت آیاتی از کلام الله مجید همراه بود؛ اشتراک کنندگان با خانواده های شهدا ابراز غم شریکی کرده، به روح شهدای جنبش روشنایی، اتحاف دعا و برای مجروحین طلب شفای عاجل کردند.

ناهید فرید نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان در این مراسم پیام شهدای جنبش روشنایی را عدالت خواند،

او جوانان را مسئول ادامه راه شهدا دانست و گفت: “جانفشانی شهدای روشنایی هرگز فراموش نخواهد شد. به خانواده شهدا کمک مالی کنید، اما مهمتر از آن ادامه دادن راه شهدا است.

خانم ناهید علاوه کرد، جنبش روشنایی آغاز تحول در کشور است و افزود که حال که خون داده ایم هرگز بر نمی گردیم و جنبش روشنایی ادامه خواهد یافت”.

در فاصله هر چند دقیقه تلاوت قرآن، پیام های تسلیت تشکیلات ها و موسسات و شوراها خوانده می شود.

در این مراسم از خانواده های شهدا و کسانی که با شهدا آشنایی دارد خواسته شد تا عکس و بیوگرافی آنها را در صفحه فیسبوک جنبش روشنایی بگذارند.

روز گذشته ۶۴ شهید، حادثه شنبه دوم اسد، که هویت شان تثبیت شده بود به خاک سپرده شدند، اما سران جنبش روشنایی می‏گویند که به زودی شهدای دیگر نیز طی مراسمی به خاک سپرده می‏شوند.

دوم اسد سال جاری، دو مهاجم انتحاری خود را بین تظاهر کنندگان جنبش روشنایی منفجر کردند که باعث کشته شدن ۸۴ تن و زخمی شدن بیش از ۲۴۰ تن شدند.

این عمل واکنش های زیادی را در داخل و خارج از کشور به همراه داشت و مقام های کشورهای زیادی با مردم افغانستان همدردی و این عمل را نکوهش کردند.

روز گذشته حکومت افغانستان نیز با اعلام ماتم ملی؛ مراسم فاتحه خوانی و گرامیداشت از این شهدا را در ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار (ریاست اجراییه) برگزار کرد.

همچنان امروز مجلس ترحیم و گرامیداشت از مقام این شهدا در سایر ولایات و خارج از کشور نیز برگزار شد.

قرار است ساعت ۷:۳۰ امشب مراسم شمع افروزی به یاد شهدای جنبش روشنایی در محل رویداد برگزار شود. شب گذشته نیز در داخل و خارج از کشور، مهاجران افغان به یاد بود از شهدای جنبش روشنایی مراسم شمع افروزی را برگزار کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.