• انتشار: 31 آگوست 2020
  • ساعت: 01:33
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 47915
پرینت

مراسم عاشورای حسینی امسال بدون حادثه برگزار شد

در کابل، تدابیر شدید به‌خاطر تأمین امنیت مراسم عاشورا از سوی نیروهای امنیتی در همکاری با نیروهای مردمی گرفته شده بود. به همین خاطر، بیشتر راه‌های منتهی به مراکز عزاداری مسدود بود.

مراسم عاشورای امسال در سایه‌ی تهدیدات امنیتی در شهرهای مختلف کشور برگزار شد. نهادهای امنیتی از رویداد خاص امنیتی که عزاداران حسینی را هدف قرار داده باشد، گزارشی اعلام نکردند.

در کابل، تدابیر شدید به‌خاطر تأمین امنیت مراسم عاشورا از سوی نیروهای امنیتی در همکاری با نیروهای مردمی گرفته شده بود. به همین خاطر، بیشتر راه‌های منتهی به مراکز عزاداری مسدود بود.

رییس‌جمهور اشرف غنی روز (یک‌شنبه، ۹ سنبله) در مسجدی در غرب کابل، از شورای عالی تنظیم امور دینی و کمیسیون عالی هماهنگی امنیتی مراسم دینی، به‌خاطر مدیریت مراسم دهه محرم قدردانی کرد.

آقای غنی گفت: «همکاری شما با نهادهای امنیتی در این بخش، نمونه‌ی واضح از میثاق امنیتی ما است و یک نمونه‌ی موفق از همکاری با نهادهای امنیتی و باید در سراسر افغانستان از آن الگو گرفته شود.»

در همین حال، طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله نیز در تویتی نوشت پولیس و مردم امنیت مراسم‌های عزاداری محرم و عاشورای حسینی را تأمین و فضای امن و آرامش را برای شهروندان ایجاد کردند.

به گفته‌ی آرین، زنان پولیس نیز در تأمین امنیت مراسم‌های عزاداری محرم سهم گرفتند.

وزارت داخله قبلا از تأمین امنیت روزهای محرم و به ویژه روز عاشورا به عزاداران اطمینان داده بود. طارق آرین در اول سنبله گفته بود نیروهای امنیتی در همکاری نزدیک با مردم، امنیت تمامی مکان‌های عزاداری دهه‌ی محرم از جمله مساجد و تکیه‌خانه‌ها را تأمین خواهند کرد.

از چند سال به این طرف از دهه‌ی محرم در افغانستان زیر سایه‌ی تهدیدات بلند امنیتی ناشی از حملات انتحاری و انفجاری گرامی‌داشت می‌شود.

این تهدیدات از سال ۱۳۹۰ خورشیدی که نخستین‌بار مراسم عزاداری محرم در زیارت ابوالفضل در مربوطات حوزه‌ی دوم پولیس کابل مورد حمله‌ی انتحاری قرار گرفت، افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.