اجتماعیاقتصاد

مراسم سنگ تهداب گذاری برق کاسا ۱۰۰۰ این هفته در تاجیکستان برگزار می شود

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی رئیس اجرایی کشور گفت داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی این هفته در صدر یک هیات بلند پایه از افغانستان به تاجیکستان می رود تا در مراسم سنگ تهداب گذاری این پروژه حیاتی شرکت کند.

گفته می شود که در این سفر، وزاری خارجه و اقتصاد، اعضای کابینه، اعضای پارلمان و برخی دیگر از مقامات کلیدی کشور، داکتر عبدالله را همراهی می کنند.

آقای فیصل همچنین گفت که محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان، روسای جمهور تاجیکستان و قرغیزستان نیز در این مراسم شرکت خواهند کرد.

پروژه برق کاسا ۱۰۰۰ قرار است ۱۳۰۰ میگاوات برق اضافی را در ماه‌ های تابستان (می تا سپتامبر) از قرغیرستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان منتقل سازد.

قرارداد این پروژه در ماه نومبر ۲۰۰۷ بین هرچهار کشور امضا شد.

امتداد این پروژه از قرغیزستان تا تاجیکستان ۴۷۷ کیلومتر و از تاجیکستان تا پاکستان از مسیر افغانستان ۷۵۰ کیلومتر می باشد. (مجموعاً ۱۲۲۷ کیلومتر)

نخست برق با ولتاژ ۵۰۰ کیلوولت از شهر داتکا قرغیزستان به شهر خجند تاجیکستان منتقل می شود و سپس به شهرهای دوشنبه، ریگر، نوریک و سنگ توده منتقل میشود.

در منطقه سنگ توده تاجیکستان ولتاژ برق از ۵۰۰ کیلوولت به ۲۲۰ کیلوولت تبدیل شده و در ضمن مقیاس آن به ۱۳۰۰ میگاوات برق مبدل شده و وارد کندز افغانستان می شود و با گذر از ولایت های کندز، بغلان و پروان به کابل می رسد.

در کابل یک ذخیره گاه و در ضمن یک مبدل بزرگ برق با ظرفیت ۳۰۰ میگاوات برق ساخته می شود که در ضمن تبدیلی برق، ظرفیت وارد و صادر برق را هم دارا خواهد بود.

سپس برق از کابل، از مسیر لغمان و ننگرهار به پشاور پاکستان صادر می شود.

مجموع هزینه این پروژه حدود ۹۵۳ میلیون دالر می باشد که از سوی هر چهار کشور دخیل در این پروژه پرداخت می گردد.

از مجموع ۹۵۳ میلیون دالر، سهم افغانستان در این هزینه ۳۰۹ میلیون دالر، تاجیکستان ۲۵۱ میلیون دالر، پاکستان ۱۹۷ میلیون دالر و از جمهوری قرغیزستان ۱۹۶ میلیون دالر است که بیشترین هزینه این پروژه از سوی بانک جهانی (WB)، بانک انکشاف/توسعه آسیایی (ADB)، بانک انکشاف اسلامی (IDB)، اداره انکشاف بین المللی آیالات متحده USAID، اداره انکشاف بین المللی بریتانیا (DFID)، اداره انکشاف بین المللی استرالیا (AusAID) پرداخت می گردد.

قرارداد این پروژه بزرگ به سه نهاد یا شرکت بزرگ از جمله یو ان هبیتات (UN-Habitat) در افغانستان، سباوون (SABAWON) در پاکستان و بنیاد برای حمایت از طرح‌ های جامعه مدنی (Foundation to Support Civil Society Initiatives) در تاجیکستان داده شده است.

افغانستان از این پروژه میتواند ۳۰۰ میگاوات برق مستفید شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا