• انتشار: 30 جولای 2020
  • ساعت: 11:49
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46396
پرینت
خلیلزاد با غنی و عبدالله دیدار کرد

مذاکرات مستقیم و تمدید آتش بس مورد بحث قرار گرفت

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله دیدار و در مورد گفت و گویش با رهبران طالبان در دوحه گزارش داد.

رییس‌جمهور اشرف غنی با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان باهم دیدار و دو طرف در مورد آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان بحث و گفت‌وگو کردند.

این دیدار شام دیروز (چهارشنبه، ۸ اسد) با حضور عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری و حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین کشور صورت گرفت.

طرف‌ها در این دیدار علاوه بر آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت و طالبان، درباره‌ی کار روی تمدید آتش‌بس و یا کاهش خشونت و تبادله‌ی زندانیان دوطرف نیز بحث و گفت‌وگو کردند.

همچنان آقای خلیل‌زاد در این دیدار در مورد گفت‌وگوهای اخیرش با رهبران گروه طالبان در قطر معلومات ارایه کرد.

از سویی هم آقای خلیل‌زاد شام دیروز با عبدالله عبدالله در قصر سپیدار دیدار کرد.

دو طرف در این نشست در مورد نهایی‌سازی تبادله‌ی زندانیان، کاهش خشونت، آغاز و ادامه‌ی مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس گفت‌وگو کردند.

شورای عالی مصالحه‌ی ملی اعلام کرد دو طرف در صحبت‌های خود از اعلام‌آتش‌بس طالبان و حکومت افغانستان در روزهای عید استقبال و ابراز امیدواری کردند خشونت‌ها قبل از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی کاهش یابد.

با این حال زمان آغاز مذاکرات توسط این شورا مشخص نشده است.

رییس‌جمهور غنی، عبدالله عبدالله و زلمی خلیل‌زاد درحالی در مورد تمدید آتش‌بس یا کاهش خشونت و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بحث کرده‌اند که گروه طالبان سه روز پیش (سه‌شنبه،۷ اسد) به مناسبت عید «قربان» سه روز این عید را آتش‌بس اعلام کردند.

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان از اقدام گروه طالبان برای اعلام آتش‌بس سه‌روزه در جریان روزهای عید قربان استقبال کرده است.

رییس‌جمهور اشرف غنی به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است تا آتش‌بس سه روزه را رعایت کرده و تا زمانی که آتش‌بس از سوی طالبان نقض نشود، هیچ گونه عملیاتی را در برابر این گروه انجام ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.