• انتشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۰:۵۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 6977
پرینت
وزارت امور خارجه:

“مذاکرات مستقیم با طالبان اواخر ماه جاری میلادی برگزار می شود”

وزارت امور خارجه کشور امروز یکشبه گفت که اعضای گروه همکاری های چهارجانبه برای مذاکرات صلح توافق کرده اند تا تلاش های خود را برای معین کردن تاریخ دقیق مذاکرات رو در رو با طالبان ادامه دهند.

گروه همکاری های چهارجانبه شامل کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و ایالات متحده آمریکا می باشد که از اوایل سال میلادی تاکنون ۳ مرتبه با یکدیگر نشست داشته اند تا نقشه راهی برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با گروه طالبان تدوین کنند.

سومین نشست این گروه روز گذشته در اسلام آباد برگزار شد.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه کشور امروز در نشستی خبری گفت “اعضای گروه هماهنگی های چهارجانبه تاکید کردند که روند گفتگوهای صلح باید منتج به یک فیصله سیاسی شود تا خشونت ها در کشور پایان پذیرد و صلحی دایمی در افغانستان برقرار شود.”

آقای مستغنی افزود، اعضای این گروه همچنین تصریح کردند که به تلاش های خود ادامه می دهند تا هر چه زودتر تاریخ دقیق مذاکرات صلح مستقیم دولت افغانستان با گروه طالبان مشخص گردد.

سخنگوی وزارت خارجه علاوه کرد که انتظار می رود این مذاکرات مستقیم و رو در رو با طالبان در اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد “اعضای گروه هماهنگی های چهارجانبه از تمامی گروه های طالبان خواستند تا به روند گفتگوهای صلح بپیوندند.”

آقای مستغنی همچنین افزود که اعضای گروه توافق کرده اند تا به منظور هموار ساختن راه های منتهی به گفتگوهای صلح، این گروه نشست های خود را به طور منظم دایر کنند، و به همین منظور قرار شد چهارمین نشست این گروه در ۲۳ فبروری در کابل برگزار گردد.

احمدشکیب مستغنی در پاسخ به پرسشی که گفته شد دولت افغانستان با چه گروه هایی مذاکرات می کند گفت دولت افغانستان دریچه صلح را برای تمامی گروه های مخالف مسلح که تمایل دارند سلاح بر زمین بگذارند باز گذاشته است. اما دولت افغانستان با کسانی که تمایل به ادامه خشونت ها دارد، برخورد خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه کشور در پاسخ به سوالی دیگر که پرسیده شد حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین گفته بود که کشورهای روسیه، ایران و هند نیز باید شامل گفتگوهای صلح شوند، گفت “دولت افغانستان همواره از کشورهای دوست که برای حمایت از گفتگوهای صلح در افغانستان اعلام آمادگی کرده اند تقدیر و تشکر می کند، اما این که چه زمان و در کجا این کشورهای دوست شامل مذاکرات صلح گردند نیازمند بحث و گفتگو بر سر آن می باشد.”

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.