• انتشار: ۲۶ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۰:۴۱
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 29859
پرینت
رنگین دادفر اسپنتا

مذاکرات صلح پشت درهای بسته نتیجه نخواهد داد

رنگین دادفر سپنتا مشاور پیشین امنیت ملی می گوید که گفتگوهای صلح با طالبان پشت درهای بسته انجام می‌شوند و مذاکرت پشت درهای بسته نتیجه‌ای در پی نخواهند داشت.

به گزارش رها، آقای سپنتا که در نشست احزاب و چهره‌های سیاسی با شورای عالی صلح صحبت می کرد گفت که روند صلح باید بین الافغانی باشد و دستاوردهای چند سال گذشته و نیز جنایت‌هایی که از سوی طرف‌های درگیر انجام شده اند، نادیده گرفته نشوند.
وی گفت: مردم افغانستان نمی‌خواهند تا نیروهای خارجی برای همیشه در افغانستان بمانند اما زمانی که مقدمات توافق صلح با طالبان ایجاد شوند پس از آن به عنوان گام دوم روی جدول زمانی خروج این نیروها گفتگو شود.
آقای سپنتا هشدارداد که اگر روند صلح بین الافغانی نشود حکومت و مردم افغانستان درآن دخیل نباشند، خطر تبدیل شدن افغانستان به میدان رقابت میان قدرت های بزرگ را درپی خواهد داشت.
سپنتا مقعتقد است که پاکستان هنوزهم از طالبان در جنگ افغانستان پشتیبانی می‌کند و نیز کشورهایی چون روسیه و ایران در حال گفتگو با طالبان اند و این همه این واقعیت را برملا می‌سازد که اجماع بین‌المللی برای حمایت از تلاش‌های ضد تروریزم در افغانستان درهم شکسته است.
در همین حال شورای عالی صلح می‌گوید که رایزنی‌ها را برای ایجاد یک هیأت با صلاحیت به شمول نمایندگان مردم و احزاب سیاسی ادامه خواهد داد.
محمد اکرم خپلواک، رئیس دبیر خانه شورای عالی صلح، گفت: «ما به مرحله حساس داخل شده ایم. مرحله ای که اگر حکومت افغانستان همراه با سیاسیون افغانستان این روند صلح به درستی مدیریت نشد، و به پیش نرفت، بهای آن بسیار بزرگ خواهد بود.»
پیشتر امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی نیز از گفتگوهای صلح پشت درهای بسته انتقاد کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.