• انتشار: 14 ژانویه 2021
  • ساعت: 11:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 53259
پرینت

مذاکرات صلح دوحه متوقف شده است

یک منبع دیپلماتیک در کابل افزود: «طرفین نمی‌خواهند به هیچ چیزی قبل از ۲۰ جنوری متعهد شوند. در همین حال، آن‌ها می‌خواهند روند ادامه داشته باشد، زیرا یکی از ضروریات جامعه بین‌الملل بود. بنابر این، آن‌ها روند را در اختیار دارند، اما پیشرفتی نیست».

به نقل از رویترز، در آستانۀ تغییر دولت امریکا، منابعی از تیم‌های مذاکراتی دو طرف به تازگی گفته‌اند مذاکرات صلح میان‌افغانی در دوحه در حال حاضر متوقف است.
یک منبع دیپلماتیک در کابل گفت انتظار برای پیشرفت در مذاکرات صلح قبل از روی کار آمدن دولت بایدن بسیار کم است.
این منبع افزود: «طرفین نمی‌خواهند به هیچ چیزی قبل از ۲۰ جنوری متعهد شوند. در همین حال، آن‌ها می‌خواهند روند ادامه داشته باشد، زیرا یکی از ضروریات جامعه بین‌الملل بود. بنابر این، آن‌ها روند را در اختیار دارند، اما پیشرفتی نیست».
از سویی هم، یکی از مذاکره کنندگان طالبان که خواسته نامی از وی گرفته نشود، گفته است: «ما منتظر دولت جدید امریکا و سیاست آن‌ها نسبت به افغانستان هستیم تا ببینیم که آیا به توافق‌نامه صلح احترام می‌گذارند یا خیر. اگر به تعهدات خود برای خروج نیروهای شان که وعده دادند، احترام نکنند … بعد، ما با گماشتن تندروها در موضع‌های کلیدی باید تصمیم‌های سختی بگیریم».
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه می‌گوید حدود چهار تن از اعضای مذاکره کننده طالبان تا کنون به دلایل لوجستیک سفر به مناطق دور (پاکستان) جهت دیدار با خانواده‌های شان به قطر نرفته‌اند.
گفتنی است برخی مذاکره کنندگان حکومت افغانستان نیز تا کنون به دوحه نرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.