• انتشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۵۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 31911
پرینت

مذاکرات صلح بدون حضور زنان مشروعیت ندارد

جمعی از زنان افغانستانی در “کنفرانس شبکه زنان افغان” در کابل با تأکید بر اهمیت دستاوردهایشان از سال ۲۰۰۱ تا کنون، مذاکرات صلح بدون حضور زنان را نا مشروع خواند.

به گزارش رها، جمعی از زنان افغانستانی امروز ۱۱دلو ۹۷ با برگزاری کنفرانس شبکۀ زنان افغان درکابل با صور بیانیه ای مذاکرات صلح بدون مشارکت زنان و نایده گرفتن دستاوردهای زنان را غیر قابل قبول و نا مشروع دانسته است.

در بیانیه شبکه زنان افغان آمده است که زنان افغان خواهان صلح عادلانه و پایدار هستند و این صلح مستلزم مشارکت وسیع زنان است.

زنان افغان می‌گویند آنها از قربانیان اصلی چهار دهه جنگ بوده‌اند و به خصوص در دوران جنگ‌های داخلی و دوره حکومت طالبان، از حقوق اساسی‌ خود چون دسترسی به آموزش و پرورش، خدمات بهداشتی و مشارکت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی محروم شده بودند.

دستاوردهای پس از سال ۲۰۰۱ اکنون برای زنان افغان بسیار مهم است و آنها می‌گویند: “زنان افغان نمی‌خواهند و نمی‌گذارند که قربانی معاملات پس پرده حکومت و جامعه جهانی، احزاب سیاسی و جناح‌های مخالف شوند… زنان به هیچ گروهی حق نمی‌دهند که دستاوردها، مشارکت و حقوق زنان را به معامله بگیرند.”

در بیانیه شبکه زنان افغان تأکید شده که استفاده از حضور سمبولیک زنان در شورای عالی صلح و دخیل نکردن آنها در بحث‌های مهم سیاسی و ملی در مورد صلح دیگر برای زنان قابل قبول نیست و دیده شده که زنان در نشست‌های ملی و بین‌المللی که به شکل رسمی و غیررسمی در مورد روند صلح افغانستان دایر شده، شامل نبوده‌اند.

زنان افغان تأکید کرده‌اند که خواهان نقش فعال و معنی‌دار زنان در تمامی روند صلح و مذاکرات مقدماتی آن نیز هستند و “هیچ گروه داخلی و خارجی به نمایندگی از زنان تصمیم گرفته نمی‌تواند و اجازه ندارند.”

دور تازه گفتگوهای صلح افغانستان به تازگی از سوی ایالات متحده آمریکا آغاز گردیده و به گفته مقام‌ها در آن پیشرفت‌هایی نیز صورت گرفته است.

در اعلامیه تازه زنان افغان از ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی نیز به تندی انتقاد شده و آمده که عدم حمایت آنها از حضور پرمعنی ومؤثر زنان در مذاکرات مقدماتی روند صلح “سوال برانگیز” است و می‌تواند تعهدات حقوق بشری این دولت‌ها را زیر سوال ببرد.

شبکه زنان افغان تأکید کرده که روند صلح در افغانستان باید شفاف و حسابده باشد و نظارت جدی بر آن صورت بگیرد تا “خطوط قرمز زنان، حمایت از قربانیان خشونت‌ها و جنگ‌ها مدنظر گرفته شود و از فرهنگ معافیت جلوگیری به عمل بیاید.”

نگرانی زنان افغان از روند صلح در حالی ابراز می‌شود که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور در چهارشنبه ۱۰ دلو در کنفرانس ملی جوانان در خیمه لویه جرگه خطاب به مردم در مورد این روند گفت ارزش‌هایی وجود دارد که غیر قابل بحث است.

او وحدت ملی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی، دولت مرکزی قوی و رعایت حقوق اساسی اتباع کشور را از جمله این ارزش‌ها یاد کرد.

آقای غنی گفت: هر کسی فکر می کند که زن افغانستان به عقب بر می گردد، دوباره فکر نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.