• انتشار: 16 سپتامبر 2019
  • ساعت: 18:59
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37771
پرینت
انجمن والیان افغانستان:

مذاکرات صلح با طالبان تنها به شرط آتش بس باید از سر گرفته شود

انجمن والیان افغانستان تأکید دارند مذاکرات صلح با طالبان تنها در صورتی باید از سر گرفته شود که طالبان با آتش بس موافقت کنند.

عبدالله هیواد رییس انجمن والیان افغانستان امروز دوشنبه (۲۵ سنبله) در یک نشست خبری در کابل تاکید کرد برای ختم خون‌ریزی در کشورباید آتش‌بس بین طرف‌های درگیر جنگ برقرار شود.

آقای هیواد گفت دوام چهل ساله جنگ در کشور اثرات ویرانگر بر شهروندان تحمیل کرده است و باوجود فرصت‌هایی که برای برقراری صلح مساعد شده باید طرف های درگیر در کشور برای پایان جنگ تلاش کنند.

روند گفتگوهای صلح اوایل هفته پیش پس از ۹ دور صحبت‌های مفصل نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان با گروه طالبان در قطر که بیش از ۹ ماه زمان دربرگرفت، از سوی رییس جمهور امریکا متوقف شد؛ دونالد ترامپ عدم پایبندی طالبان به اصول مذاکره را دلیل توقف این گفتگوها اعلام کرد.

رییس انجمن والیان افغانستان اما تاکید کرد طرف‌های درگیر جنگ در کشور شامل حکومت و طالبان روی برقراری آتش‌بس با منظور کاهش خشونت توافق کننده و سپس گفتگوهای صلح باید از سر گرفته شود.

همچنان کریم متین والی پیشین غزنی و عضو انجمن والیان در اعلامیه این انجمن گفت یک گروه بی‌طرف که می‌بایست حمایت جامعه جهانی و سازمان کنفرانس اسلامی را داشته باشد باید آتش‎بس پیشنهادی را نظارت کند.

وی اضافه کرد در ادامه گروه متشکل از رهبران سیاسی، علمان دینی، نظامیان بی‌طرف و بزرگان قومی با جلب حمایت جامعه جهانی طرحی را پیرامون صلح کشور تهیه کرده و آن را اجرا کنند.

معصومه مرادی والی پیشین دایکندی و عضو دیگر انجمن والیان پیرامون مسائل صلح نیز تصریح کرد در سال‌های اخیر نقش بخش‌های ولایتی نهادهای موسوم به صلح به شدت کمرنگ شده‌ که روی افزایش خشونت تاثیر داشته است.

او از حکومت خواست با هدف کاهش خشونت دفترهای ولایتی صلح را تقویت کرده و از مجرای این دفاتر جنگ جویان محلی گروه طالبان را به روند صلح بکشاند.

پیش از این، گروه طالبان و دو قدرت بزرگ جهانی شامل روسیه و چین خواهان از سرگیری گفتگوهای صلح کشور شده‌اند؛ حکومت افغانستان اما تلاش‌های صلحش را به ختم پروسه انتخابات موکول کرده است.

قابل ذکر است انجمن والیان افغانستان از والیان پیشین افغانستان تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.