سیاستِتیتر یک

مذاکرات صلح باید تا رسیدن به یک توافق سیاسی ادامه یابد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در جریان سفرش به هند، با سابرامانیام جایشانکار وزیر خارجه، اجیت دووال مشاور امنیت ملی و دیگر مقام‌های هندی دیدار کرد.

وزارت خارجه‌ی هند روز (سه‌شنبه، ۲۵ سنبله) در اعلامیه‌ای گفت در این دیدار درباره‌ی مذاکرات صلح افغانستان که اخیرا در دوحه،‌ پایتخت قطر گشایش یافته است،‌ صحبت شده است.

به نقل از اعلامیه، طرفین ضمن ارائه‌ی دیدگاه‌های‌شان، همچنان گفته‌اند روند صلح باید تا زمان توافق در مورد نقشه راه سیاسی و آتش‌بس جامع و دایمی در افغانستان، ادامه یابد.

در این دیدار همچنان گفته شد طرف‌های افغان باید مطمئن شوند که از خاک افغانستان توسط هیچ گروه تروریستی علیه هیچ کشوری استفاده نمی‌شود.

زلمی خلیل‌زاد افزود حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی برای موفقیت مذاکرات صلح افغانستان و تطبیق هرگونه توافق احتمالی بسیار مهم است. در اعلامیه آمده است هند و ایالات متحده‌ی امریکا در حمایت از این هدف همکاری خواهند کرد.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی هند آمده است ایالات متحده و هند درباره‌ی اهمیت کمک‌های درازمدت، تجارت و سرمایه‌گذاری برای تحکیم توافق‌نامه‌ی صلح به نفع مردم افغانستان، منطقه و فرامنطقه دیدگاه مشابه دارند.

خلیل‌زاد روز گذشته در سفری به پاکستان نیز با مقام‌های ارشد نظامی و ملکی آن کشور از جمله جنرال قمر جاوید بجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان دیدار کرده بود.

دو طرف در این دیدار درباره‌ی روند صلح افغانستان،‌ امنیت منطقه و… گفت‌وگو و خلیل‌زاد از نقش پاکستان در تسهیل مذاکرات صلح افغانستان قدردانی کرده بود.

این در حالی است که مذاکرات صلح افغانستان روز شنبه هفته‌ی جاری رسما در دوحه گشایش یافت. تا کنون هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان دو نشست عمومی برگزار کرده‌اند.

در نشست نخست روی اصول رفتاری در جریان مذاکرات توافق شده است. در نشست دوم نیز که امروز برگزار شد، در مورد نهایی‌سازی طرزالعمل و تقسیم اوقات گروه تماس صحبت شده تا پس از آن روی آجندا بحث شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا