• انتشار: 26 اکتبر 2019
  • ساعت: 10:12
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38982
پرینت
دومین نشست چهارجانبه مسکو در مورد صلح افغانستان برگزار شد

مذاکرات صلح امریکا و طالبان از سر گرفته شود/ طالبان آتش بس کنند

نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان روز گذشته نشستی را درباره صلح افغانستان بدون حضور حکومت افغانستان برگزار کردند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت در این نشست روسیه از امریکا خواست تا مذاکرات با گروه طالبان را از سر بگیرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: “طرف روسیه بر ضرورت از سرگیری فوری مذاکرات میان ایالات متحده و گروه طالبان تاکید می‌کند. همچنین تلاش‌های مشترک کشورها برای برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی باید ادامه یابد.”

گفتنی است روز جمعه، مسکو میزبان دومین نشست چهارجانبه در مورد صلح افغانستان بود که در آن زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، دنگ ژیان، نماینده چین، ضمیر کابلوف و نماینده روسیه برای افغانستان و محمد اعجاز، معاون وزارت خارجه پاکستان شرکت داشتند.

در بیانیه مشترکی که در پایان این نشست منتشر شد، شرکت‌کنندگان از تمامی اطراف جنگ در افغانستان خواستند تا فورا سطح خشونت‌ها را کاهش دهند و اجازه دهند زمینه مذاکرات جدی صلح فراهم شود.

نمایندگان این کشورها گفتند انتظار دارند تا در جریان مذاکرات بین‌الافغانی آتش‌بس برقرار شود.

بیانیه همچنین از طالبان و دولت افغانستان می‌خواهد تا “شمار قابل توجه” زندانیان یکدیگر را در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آزاد کنند.

در این بیانیه همچنین از دولت افغانستان و گروه طالبان خواسته شده تا به گروه‌های چون القاعده، گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش و جنبش اسلامی ترکستان شرقی اجازه ندهند با استفاده از خاک افغانستان امنیت دیگر کشورها را تهدید کنند.

شرکت‌کنندگان این نشست از پیشنهاد چین برای میزبانی گفتگوهای بعدی بین‌الافغانی استقبال کردند. قرار است در این نشست نمایندگان دولت افغانستان، گروه طالبان و گروه‌های سیاسی افغانستان شرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.