• انتشار: 24 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:11
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38979
پرینت

مذاکرات بین الافغانی در چین و تلاش پکن برای رفع نگرانی های خود

مذاکرات بین افغانی قرار است به هدف برقراری آشتی میان طرفهای مخالف در افغانستان برگزار شود و به عنوان یک فرآیند موازی با مذاکرات بین طالبان و امریکا در نظر گرفته شده است.

پس از به بن‌بست رسیدن مذاکرات میان نمایندگان طالبان افغانستان و امریکا در خصوص مساله خروج نظامیان امریکایی، این بار چین در تلاش برای پایان دادن به سال‌ها جنگ در افغانستان مذاکراتی را میان طرف‌های مخالف در این کشور تدارک دیده است.

چین که دارای مرز مشترک کوچکی با افغانستان است حامی تلاش‌ها برای برقراری صلح در افغانستان بوده و ماه گذشته میلادی یک هیات از نمایندگان طالبان به پکن سفر کرده و مذاکراتی را با مقامهای دولتی این کشور داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در پستی در توئیتر عنوان کرد: چین هیات نمایندگی طالبان را برای شرکت در یک مذاکرات بین افغانی دعوت کرده است.

این به اصطلاح مذاکرات بین افغانی قرار است به هدف برقراری آشتی میان طرفهای مخالف در افغانستان برگزار شود و به عنوان یک فرآیند موازی با مذاکرات بین طالبان و امریکا در نظر گرفته شده است.

ماه گذشته میلادی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، مذاکرات کشورش با طالبان که قرار بود باعث خروج نظامیان امریکایی از افغانستان در ازای یک سری تضمینهای امنیتی طالبان شود را در پی انفجاری در شهر کابل که ۱۲ تن از جمله یک سرباز امریکایی را کشت به حال تعلیق در آورد.

امریکا امیدوار بود هر گونه توافقش با طالبان راه را برای آتش‌بس در افغانستان و مذاکرات این شبه نظامیان با دولت این کشور بر سر اشتراک قدرت هموار کند.

با این حال طالبان تا کنون از مذاکره با دولت افغانستان خودداری کرده هر چند که چند مقام دولتی این کشور در موقعیتهایی به صورت خصوصی در روند گفت‌وگوی بین افغانی شرکت کرده‌اند.

شاهین خاطر نشان کرد، مذاکرات در چین نیز قرار است بر همین مبنا برگزار شود.

او تصریح کرد: همه شرکت‌کنندگان در این مذاکرات به صورت شخصی حضور خواهند داشت و نظرات شخصی خود را در خصوص حل مساله افغانستان مطرح خواهند کرد.

او تاریخ دقیق این مذاکرات را مشخص نکرده و چین نیز تا کنون در این مورد اطلاعاتی نداده است.

ادریس زمان، معاون وزیر امور خارجه افغانستان گفت، دولت این کشور از برنامه چین برای میزبانی از این مذاکرات اطلاع دارد در حال حاضر قصد اظهارنظر در مورد آن را ندارد.

یک سخنگوی حامد کرزی، رییس جمهور سابق افغانستان نیز که در ماه فبروی در یک دور مذاکرات بین افغانی در روسیه شرکت کرده بود گفت، از برنامه‌های چین برای اجرای این مذاکرات مطلع بوده و اگر کرزی به این مذاکرات دعوت شود در آن شرکت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.