• انتشار: 1 جولای 2015
  • ساعت: 15:15
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 664
پرینت

مدیر کل آژانس اتمی پنجشنبه وارد تهران میشود

منابع ایرانی خبر داده‌اند که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پنجشنبه ١١ تیر/٢ جون، برای “گفتگو درباره فعالیت‌های گذشته و دریافت پیشنهادهای ایران برای رفع سوء تفاهمات” به ایران سفر می‌کند.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، گزارش داده که قرار است آقای آمانو با حسن روحانی، رئیس جمهوری و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کند.

آقای شمخانی یکی از افرادی است که آژانس درخواست مصاحبه با آنها را دارد. ایران درخواست مصاحبه با چهره‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای را رد کرده است اما به گزارش ایرنا می‌خواهد در این زمینه راه حلی به یوکیا آمانو ارائه کند.

سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در حالی انجام می‌شود که ایران و کشورهای ١+۵ با یک هفته تمدید مهلت مذاکرات به تلاش برای رسیدن به یک توافق جامع ادامه می‌دهند.

دسترسی به برخی تاسیسات نظامی ایران و بررسی ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای این کشور یکی از مواردی است که اختلاف نظر هنوز در مورد آن وجود دارد.

در عین حال مجید تخت روانچی، معاون وزیر خارجه ایران، به ایسنا گفته است: “هنوز موضوعات حل نشده‌ای درباره‌ی مساله‌ی مربوط به برنامه هسته‌ای و تحریم‌ها وجود دارد.

خبرگزاری‌های ایرانی می‌گویند محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا، عصر امروز به وقت محلی در وین دیدار می‌کنند. آقای ظریف پس از گفتگوهایی در وین روز یکشنبه به تهران رفت و بامداد سه شنبه دوباره به وین بازگشت.

روز گذشته حسن روحانی و باراک اوباما، روسای جمهور ایران و آمریکا، هر کدام به ترتیبی هشدار دادند که اگر مذاکرات به برآوردن خواست‌های آنان منجر نشود به روندهای گذشته برمی‌گردند یا مذاکرات را ترک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.