برگزیده هاسیاست

مدیر وزارت خارجه ایران: آمدن طالبان به زیان امنیت ملی ایران است

خبرگزاری فارس ایران یک فایل تصویری از «رسول موسوی» مدیرکل حوزه آسیای غربی وزارت خارجه این کشور منتشر کرده که در آن، این مقام ایرانی می گوید استقرار طالبان در افغانستان با طرز تفکر فعلی شان قطعا یک تهدید راهبردی برای امنیت ملی ایران محسوب می شود.

آقای موسوی گفت: «بهرحال یک شرایطی بوجود آمده و یک طالبی در کابل به قدرت رسیده است؛ حتما این به زیان امنیت ملی ما است، اما چکار می شود کرد؛ آیا جنگیدن با طالبان امکان پذیر است؟ آیا کنار زدن طالبان از قدرت توسط جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر است؟»

وی می افزاید: «خیلی صریح و روشن می گویم که امکان پذیر نیست؛ فعلا شرایطی نیست که ایران بشود سیبل درگیری با طالب؛ فعلا امکان پذیر نیست.»

این مقام ایرانی گفت هیچ شکی نیست که حضور طالبان تهدید راهبردی برای امنیت ملی ایران است که این هم تاثیر مستقیم و هم تاثیر غیرمستقیم دارد.

او اما می گوید که این سخنان، دیدگاه شخصی او است و موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران نیست.

خبرگزاری فارس اما همزمان با انتشار این فایل تصویری از گفته های این مقام ایرانی انتقاد کرده و او را یکی از باقیمانده های تیم سیاسی محمد جواد ظریف وزیر خارجه پیشین خواند و نوشته که احتمالا این سخنان را او با هدف خاصی می گوید.

فارس علاوه کرده، «این در حالیست که سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان، تلاش برای حفظ آرامش و دعوت از طرفین درگیری ها به گفتگو و زمینه سازی برای به رسمیت شناختن حق مردم افغانستان بوده است.»

این مقام ایرانی در حالی از تهدید بالقوه طالبان علیه امنیت ملی ایران صحبت می کند، که وی اولین سیاستمدار ایرانی بود که پیش از سقوط کابل و در بحبوحه خبرهای ضد و نقیض در خصوص سقوط یکی پس از دیگری شهرها و سر درگمی مردم، از طالبان با عنوان «امارت اسلامی افغانستان» یاد کرد که با واکنش های گسترده مردم در ایران و افغانستان مواجه شد.

بسیاری ها او را متهم کردند که هنوز طالب نیامده، این مقام ایرانی آنها را به رسمیت شناخته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا