• انتشار: ۷ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲۰:۴۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 26753
پرینت

مدیریت مکاتب افغان-ترک به دولت ترکیه انتقال یافت

براساس توافقنامه ای میان وزارت معارف افغانستان و بنیاد معارف ترکیه، مدیریت و کنترل مکاتب افغان-ترک در افغانستان به دولت ترکیه انتقال یافت.

مدیریت و کنترل مکاتب افغان-ترک در سطح کشور امروز طی مراسمی در مرکز رسانه های حکومت به دولت ترکیه انتقال یافت.

در این مراسم محمد ابراهم شینواری سرپرست وزارت معارف و «عصمت یولماز» همتای ترک او اشتراک کردند.

آقای یولماز پس از امضای این توافقنامه گفت ضمن تخفیف در شهریه مکاتب افغان-ترک، درآمده حاصله از این منبع صرف تقویت سیستم معارف افغانستان خواهد گردید.

آقای شینواری نیز در این مراسم گفت که از این پس شهریه های این مکاتب با ۲۰ فیصد تخفیف خواهد بود و زمینه اعطای بورسیه در سطوح لیسانس، فوق لیسانس و دوکتورا برای دانش آموزان این مکاتب از سوی دولت ترکیه در آن کشور در نظر گرفته می شود.

وی با بیان این که با این انتقال، در نصاب درسی این مکاتب هیچ گونه تغییری بوجود نخواهد آمد، افزود که تعداد این مکاتب به ۱۸ باب افزایش خواهد یافت و ظرفیت برای لیله های شاگردان این مکاتب نیز تا ۶۰ فیصد افزایش می یابد.

لازم به ذکر است که دولت ترکیه در سال ۲۰۱۶ بنیاد معارف ترکیه را تاسیس کرد تا کنترل مکاتب افغان-ترک را که پیش از این با سازمان فتح الله گولن ارتباط داشت را بر عهده بگیرد.

ترکیه سازمان فتح الله گولن را یک سازمان تروریستی می خواند. فتح الله گولن یکی از منتقدین سرسخت دولت ترکیه بوده که در حال حاضر در تبعیدی خودخواسته در آمریکا بسر می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.