• انتشار: 15 فوریه 2019
  • ساعت: 15:06
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32350
پرینت

مخالفت حامد کرزی با ایجاد دولت موقت

حامد کرزی رئیس جمهور سابق گفته است از تشکیل حکومت موقت حمایت نمی‌کند زیرا حکومت موقت به تنش میان افغان‌ها پایان نمی‌دهد.

به گزارش رها، حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین می‌گوید مخالف ایجاد حکومت موقت است و تا زمانی که صلح در افغانستان تأمین نشده حکومت وحدت ملی باید به کار خود ادامه بدهد.

آقای کرزی در گفتگو با بی‌بی‌سی در کابل همچنین آمریکا و پاکستان را عاملان اصلی جنگ در افغانستان خواند.

آقای کرزی گفت حالا که آمریکا به دنبال صلح در افغانستان است و اگر پاکستان به این نتیجه رسیده باشد که دست از مداخلات در این کشور بردارد، صلح آمدنی است.

آقای کرزی می‌گوید به دلیل تلاش برای آوردن صلح در کشورش، حاضر به امضای پیمان امنیتی با آمریکا نشد.

او اگرچه می‌گوید به شدت پشتیبان تلاش‌های صلح از سوی آمریکا است اما تأکید دارد که هنوز هم به نیت پاکستان به دیده شک می‌نگرد و می‌گوید هنوز باید کارهای زیادی صورت بگیرد تا به نیت پاکستان برای آوردن صلح به افغانستان مطمئن شود.

اما آقای کرزی برخلاف دیدگاهش نسبت به آمریکا و پاکستان، به تلاش‌های روسیه و چین برای آوردن صلح در افغانستان باور دارد.

او می‌گوید این کشورها مفادشان در ثبات و امنیت افغانستان است و می‌توان با همکاری آنها برای آوردن صلح در افغانستان کوشید.

مخالفت با ایجاد حکومت موقت

در جریان گفتگوهای اخیر میان نمایندگان طالبان و نمایندگان دولت آمریکا درباره صلح افغانستان، شماری از رسانه‌ها گزارش دادند که طرفین برای تأمین صلح در افغانستان خواهان تشکیل حکومت موقت در این کشور هستند.

اما زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان، طالبان و حکومت افغانستان گفتند هیچ مذاکره‌ای بر سر این موضوع صورت نگرفته است.

حامد کرزی نیز می‌گوید از تشکیل حکومت موقت پشتیبانی نمی‌کند و حکومت موقت به تنش میان افغان‌ها پایان نمی‌دهد.

او به این باور است که اگر انتخابات مناسبی در این کشور برگزار نشود، باید حکومت کنونی کارش را ادامه دهد و برای آوردن صلح تلاش کند.

خوشبینی به نشست مسکو

هفته پیش نشستی برای گفتگوی مستقیم با نمایندگان طالبان با حضور آقای کرزی و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی و نمایندگان احزاب افغانستان در مسکو برگزار شد. حکومت در این نشست غایب بود و بحث‌های آن را غیراجرایی خواند.

اما رئیس‌جمهوری پیشین نشست مسکو را “بسیار مفید و نخستین مذاکرات بین الافغانی در سطح بزرگ و وسیع با حضور تمام چهره‌های سیاسی” می‌خواند.

او می‌گوید که این نشست “خودمانی” نتیجه داشت و قرار است روی موضوعات مهمی چون آتش بس در ادامه آن بحث صورت بگیرد.

آقای کرزی در حالی در نشست مسکو شرکت کرد که در زمان حکومت خود احزاب و گروه‌ها را از برگزاری چنین نشست‌هایی منع کرده بود و خودش نیز با گشایش دفتر طالبان در قطر مخالفت کرد.

اما او حالا می‌گوید با توجه به ضرورت مبرم به صلح و شرایط کنونی، هر افغانستانی باید برای آوردن صلح بکوشد و تأکید دارد که مخالفت او در گشایش دفتر طالبان در قطر، با آمریکایی‌ها و نیت آنها بود نه با طالبان.

او تأکید دارد که افرادی که در نشست مسکو شرکت کردند می‌کوشند گفتگوهای آنها زمینه‌ساز مذاکرات مستقیم طالبان و حکومت باشد.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

آقای کرزی می‌گوید آمریکایی‌ها شاید نیروهای خود را در افغانستان کم کنند اما هیچ نشانه‌ای از ترک کامل نیروهای این کشور از افغانستان وجود ندارد.

او پیش از این نیز بارها تأکید کرده بود که آمریکایی‌های افغانستان را ترک نخواهند کرد.

با آنهم آقای کرزی تأکید دارد که اگر آمریکایی‌ها افغانستان را ترک کنند نباید افغانستانی‌ها نگران باشند “زیرا حفظ این خاک مسئولیت خود افغان‌هاست”.

او تأکید دارد که پس از خروج آمریکایی‌ها نیز، دوستی و رابطه افغانستان با آمریکا و جهان باقی خواهد ماند و افغان‌ها باید بکوشند که کشورشان محل تفاهم بین قدرت‌های بزرگ باشد نه تقابل آنها.

در همین حال حضرت عمر زاخیلوال وزیر سابق مالیه گفته است که اگرحکومت موقت به صلح در افغانستان بیانجامد از آن حمایت خواهد کرد.

این در حالیست که سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم گرامیداشت از ۲۶ دلو سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان گفته است که هرگونه تصمیم غیر از برگزاری انتخابات بازگشته به عقب و نقطه صفر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.