بین الملل

مخالفان خروج ترکیه از معاهده منع خشونت علیه زنان دست به تظاهرات زدند

صدها نفر روز شنبه در استانبول در اعتراض به تصمیم دولت ترکیه مبنی بر خروج این کشور از معاهده منع خشونت علیه زنان تظاهرات کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات که با وجود حضور چشمگیر ماموران پلیس برگزار شد خواستار تجدیدنظر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در دستور خود برای خروج از معاهده منع خشونت علیه زنان شدند. دولت ترکیه یکی از دلایل خروج از این معاهده را جلوگیری از «عادی سازی همجنسگرایی» ذکر کرده است.

منتقدان پیمان منع خشونت علیه زنان در ترکیه بر این باور هستند که این معاهده باعث تضعیف بنیان خانواده می شود. آنها همچنین معتقدند که این پیمان با طرح مسائل جنسی به «ترویج همجنسگرایی» کمک می کند. در مقابل منتقدان تصمیم دولت ترکیه می گویند که خروج از پیمان منع خشونت علیه زنان منجر به تداوم تبعیض علیه زنان و ادامه نابرابری های جنسیتی خواهد شد.

علاوه بر استانبول گروهی از معترضان در آنکارا، پایتخت ترکیه نیز علیه تصمیم دولت این کشور تجمع کردند.

از معاهده منع خشونت علیه زنان به دلیل تهیه متن آن در شهر استانبول عنوان کنوانسیون استانبول نیز یاد می شود. بسیاری از کشورهای غربی و سازمان های بین المللی از تصمیم رجب طیب اردوغان برای خروج از این معاهده انتقاد کرده اند.

خشونت علیه زنان در ترکیه یکی از جدی ترین معضلات اجتماعی است. آمار گروههای مدافع حقوق زنان نشان می دهد که سال گذشته ۳۰۰ زن در این کشور به قتل رسیدند.

تظاهرات روز شنبه در حالی برگزار شد که انتشار خبر قتل یک دختر نوجوان و باردار در استان ازمیر بازتاب زیادی داشت. فرد مظنون به قتل این دختر نوجوان مردی است که با او زندگی می کرده است.

مقامات ترکیه ضمن دفاع از تصمیم دولت برای خروج از معاهده منع خشونت علیه زنان تاکید می کنند که قوانین داخلی به جای پیمان های خارجی از زنان ترکیه در برابر خشونت ها محافظت خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا