• انتشار: ۶ سرطان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۰۸
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 59908
پرینت

محمد کریم خلیلی: نجات کشور از جنگ و رسیدن به صلح از سیاست های اصلی حزب وحدت اسلامی افغانستان است

به گفته رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، جنگ‌های جاری تا هر زمانی ادامه پیدا کند، هیچ طرفی، از راه زور و غلبه، پیروز نخواهد شد و سرانجام، هیچ راهی نخواهد بود جز اینکه “همه” به صلح و قطع جنگ، باور پیدا کنند.

جلسه مسوولان حزب وحدت اسلامی افغانستان به رهبری استاد محمد کریم خلیلی معاون پیشین ریاست جمهوری و رهبر این حزب، بعد از ظهر دیروز، شنبه، ۵ سرطان ۱۴۰۰، برگزار شد.

هدف از برگزاری این جلسه، بررسی اوضاع کنونی و بحث و تبادل نظر روی مسائل صلح و جنگ و پیامدها و دورنمای این مسایل در کشور، بود.

در این جلسه، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان خطوط اساسی سیاست این حزب را در قبال مسائل کشور بیان نموده و اظهار داشت این حزب، تمام تلاشها و سیاستگذاری‌های خود را بر این محور متمرکز نموده که همراه با سایر نیروهای سیاسی، چگونه می‌توان کشور را از جنگ‌های خانمان‌سوز و وضعیت خشونت‌بار کنونی، نجات داده و به صلح و آرامش برساند.

به گفته رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، جنگ‌های جاری تا هر زمانی ادامه پیدا کند، هیچ طرفی، از راه زور و غلبه، پیروز نخواهد شد و سرانجام، هیچ راهی نخواهد بود جز اینکه “همه” به صلح و قطع جنگ، باور پیدا کنند.

وی همچنین اظهار داشت حزب وحدت اسلامی افغانستان در ۲۰ سال اخیر تلاش کرده که در پرتو این دیدگاه، از هر راه و روش ممکن، آرامش مردم را در مناطق تحت نفوذ این حزب، در زیر چتر نظام سیاسی موجود، حفظ نمایند.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان تاکید کرد در سایه این سیاست بوده که تا کنون در حوزه‌های تحت نفوذ این حزب، به جنگ و خشونت دامن زده نشده و مردم با یک روال مسالمت‌آمیز در قالب نظام سیاسی دموکراتیک، به زندگی شان ادامه دهند.

استاد خلیلی اظهار داشت اتخاذ این سیاست، هم دولت را کمک کرده تا متحمل هزینه جنگ در این مناطق نشود و هم مردم از آسیب‌ها و خسارت‌های ویرانگر جنگ، تا حدودی در امان بمانند.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، همچنین تاکید کرد مردم و هواداران این حزب، هیچگاه طرفدار جنگ و خشونت نبوده و طرفها باید به این رویکرد احترام بگذارند.

استاد خلیلی در ادامه اظهار داشت که به رغم این دیدگاه و رویکرد، اگر کسانی بخواهند جنگ را تحمیل کنند، جواب خود را دریافت خواهند کرد.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان همچنین اظهار داشت روندهای سیاسی باید به سوی آرامش و صلح دایمی و وضعیتی که “همه” روی آن توافق داشته باشند، سوق داده شود، در غیر صورت، دستاوردهای تاریخیِ دو دهه اخیر کشور با خطر مواجه خواهد شد و هیچ کسی و هیچ طرفی به آنچه در سر می‌پرورانند، دست نخواهند یافت.

همچنین در این جلسه، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، به برنامه‌های آینده این حزب در پیوند به مسائل کشور اشاره نموده و تاکید کرد حزب وحدت اسلامی افغانستان، تمام جریان‌ها و روندهای داخل کشور را دنبال می‌کند و در مورد هر مساله، سیاست و برنامه‌ای را در پیش خواهد گرفت که فردا در برابر تاریخ، سرنوشت مردم و آینده کشور، پاسخگو باشد.

همچنین در این جلسه، شماری از مسوولان حزب وحدت اسلامی افغانستان، صحبت نموده و دیدگاه‌های شان را در پیوند به آجندای مطرح شده، ابراز داشتند.

آنان نیز به تبیین راهبرد سیاسی حزب وحدت اسلامی افغانستان، پرداخته و مسایل و چالش‌های جاری در کشور را به بررسی گرفتند.

در این نشست تاکید شد با درک مسوولیت نسبت به سرنوشت مردم و آینده کشور، هیچ شخص حقیقی و حقوقی نباید به رویکردی متوسل شوند که احساسات قومی، سمتی و زبانی را برانگیزند.

اشتراک‌کنندگان نشست تاکید کردند حزب وحدت اسلامی افغانستان، منافع مردم و کشور را در تمام ابعاد و با سنجش و ارزیابی تمام فرصت‌ها، چالش‌ها، هزینه‌ها و دستاوردها، در نظر می‌گیرد و مسوولیت خود را در قبال سرنوشت و آینده مردم و کشور، با دقت و مسوولیت‌پذیری انجام خواهد داد.

در این جلسه، یاد آن تعداد اعضا و هواداران جریان عدالتخواهی که در چند روز اخیر، به رحمت حق پیوسته اند، نیز گرامی داشته شد.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، از درگذشت آنان شدیدا اظهار تاسف و تاثر نموده و به بازماندگان شان، تسلیت گفت.

در این جلسه، از چهره نامدار جهاد و مقاومت، الحاج پهلوان میرعلم حرّ و همچنین شماری از اعضا و هواداران حزب وحدت اسلامی افغانستان، مرحومین: حجت الاسلام والمسلمین استاد محمد اسلم بیانی، حاج عبداللطیف برهانی، محمد اکبری لعلی، حسن وحیدی، محمد ایوب حسینی، حاج علی‌‌شفای شفایی، میر حاجی علی حسن بیگ، سلطان سلطانی، کربلایی محمد رضا رئیس اعتمادی، و همچنین (والده گرامیِ خانم آمنه عالمی‌زاده که به اثر واژگون شدن موتر، جانش را از دست داده است) نام برده شدند و به ارواح آنان اتحاف دعا، صورت گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.