سیاستِتیتر یک

محمد محقق: فعلا طرفدار جنگ علیه طالبان نیستیم مگر آنکه چاره ای نباشد

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می گوید که از مبارزات سیاسی مسالمت آمیز مردم حمایت می کند اما در حال حاضر طرفدار جنگ علیه طالبان نیست، مگر آنکه دیگر چاره ای نباشد.

آقای محقق در صحبت با افغانستان انترنشنال گفته است که منتظر تطبیق کامل توافقنامه دوحه می باشد که به موجب آن یک دولت همه شمول براساس گفت و گو میان تمامی افغان ها شکل بگیرد.

وی گفته است: «مردم مبارزات مسالمت آمیز خود را در داخل افغانستان ادامه دهند. ما عجالتاً کدام برنامه جنگ نداریم و توصیه ما به آنان نیز این است که جنجال نکنند. مگر این که هیچ چاره ای نباشد.»

آقای محقق همچنین راه حل مشکلات افغانستان را تشکیل دولت غیرمتمرکز و فدرالی بیان کرده و گفت که در گذشته رهبران سیاسی در قدرت، پشتون و غیر پشتون، با ایده نظام فدرالی در افغانستان مخالف بوده و آن را معادل تجزیه افغانستان قلمداد کرده اند.

وی افزود: «نیم فیصله نامه دوحه عملی شد که امریکایی‌ها از افغانستان بیرون شدند اما بخش [مربوط به] طالبان مانده است که یک حکومت اسلامی جدید بر اساس مذاکرات بین الافغانی پدید بیاید. ما هنوز این را انتظار داریم.»

محمد محقق چندی پیش نیز گفته بود که در مقطع فعلی به جنگ فکر نمی کند، اما آن را به عنوان آخرین گزینه خود علیه طالبان محفوظ می دارد.

بیشتر بخوانید:

محمد محقق: جنگ را به عنوان آخرین گزینه علیه طالبان حفظ می کنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا