اجتماعی

محمد محقق: طالبان از تفاوت های مذهبی برای تصفیه حساب های مذهبی استفاده می کند

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در واکنش به بازارگردانی یک باشنده ولایت غور که متهم به روزه خواری از سوی طالبان بود، می گوید که طالبان از تفاوت های مذهبی برای تصفیه حساب های مذهبی استفاده می کند.

آقای محقق در یادداشتی در صفحه فیسبوکش روز پنجشنبه (۲۵ حمل) نوشت که طالبان از تفاوت های مذهبی به عنوان فرصتی برای تصفیه حساب های مذهبی استفاده کرده و جامعه تشیع و قوم هزاره را تحقیر و سرکوب می کند.

لازم به ذکر است که محتسبین طالبان یک باشنده مسن ولایت غور را هفته گذشته به اتهام روزه خواری لت و کوب کرده و در حالیکه دست های او را از پشت بسته بودند و بشقاب خالی غذا را در دهان او گذاشته بودند، او را در بازار گرداندند.

این در حالیست که این فرد ساکن اصلی ولسوالی لعل و سرجنگل می باشد که برای تداوی به مرکز ولایت غور آمده بود و براساس قوانین اسلامی، روزه بر مسافر و مریض شکسته می شود.

آقای محقق با بیان اینکه پیروان مذهب شیعه در هنگام مریضی و یا مسافرت روزه خود را قصر کرده و قضای آن را در زمان دیگری به جا می آورند، گفته است طالبان بر خلاف شعار و تعهداتشان مبنی بر رعایت حقوق مذهبی اهل تشیع عمل می کنند.

وی این اقدام طالبان را نمادی واضح از «نقض حقوق بشری و تبعیض و تحقیر قومی و مذهبی» عنوان کرده و از جامعه جهانی و آن دسته از علما و شخصیت های افغانستان که با طالبان به نحوی همکاری دارند خواسته تا ضمن محکوم نمودن این عمل طالبان از تکرار این گونه رفتارها جلوگیری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا