برگزیده هاسیاستِتیتر یک

محمد محقق: جنگ را به عنوان آخرین گزینه علیه طالبان حفظ می کنیم

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می گوید که در مقطع فعلی به جنگ فکر نمی کند، اما آن را به عنوان آخرین گزینه خود علیه امارت اسلامی طالبان در صورت شکست مذاکرات حفظ می کند.

محمد محقق در حساب فیسبوکش نوشته است که راه حل بحران افغانستان مذاکرات بین الافغانی تحت نظارت سازمان ملل متحد می باشد.

آقای محقق که خود را شورای عالی مقاومت ملی (علیه طالبان) نیز معرفی می کند می گوید که در حال حاضر جنگ و مبارزه علیه طالبان را راه چاره نمی داند، اما آن را به عنوان آخرین گزینه از روی ناچاری برای خود محفوظ می دارد.

وی خطاب به طالبان گفته است که تصاحب قدرت آغاز راه است و برای حفظ آن باید نظامی قابل قبول برای مردم افغانستان و جامعه جهانی تشکیل داد که در آن تامین امنیت و تامین رفاه و معیشت مردم در سایه حضور و مشارکت تمامی کتله های افغانستان به شمول زنان تضمین گردد.

آقای محقق افزوده است اما طالبان که با معامله و زد و بندهای سیاسی با امریکا و اشرف غنی رئیس جمهور پیشین به قدرت رسیده تاکنون و با وجود گذشت حدود هفت ماه نتوانسته است به هیچ یک از معیارهای فوق برای حکومت داری برسد و اعتماد مردم و جامعه جهانی را کسب نماید.

او گفته است مردم هم اینک در خانه های شان زیر سایه حاکمیت طالبان احساس امنیت نمی کنند و به صورت دسته جمعی بخاطر ترس از کشته شدن دست به فرار می زنند.

به گفته ی وی، رفاه اقتصادی مردم نیز به حدی رسیده که برای زنده ماندن مجبور به فروش اعضای بدن و حتی اولادهایشان شده اند.

محمد محقق در پایان مطلبش آورده است که امارت اسلامی طالبان یا تن به مذاکرات بین الافغانی تحت نظارت سازمان ملل متحد برای تشکیل دولتی همه شمول می دهد که در آن رفاه، امنیت و مشارکت همه مردم و زنان تضمین می گردد، و یا به سرنوشت مشابه اشرف غنی دچار می شود.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا